Reklama

Reklama

Test Coopera w Krakowie dla każdego!

Moda na bieganie to coraz bardziej zauważalne zjawisko. Tragedia biegacza podczas "Biegnij Warszawo" daje sygnał, że ten sport należy uprawiać rozsądnie i najlepiej pod kierunkiem doświadczonych trenerów. Właśnie tacy fachowcy organizują w Krakowie Test Coopera. W sobotę, 19 października, na stadionie krakowskiej AWF każdy będzie mógł się sprawdzić.

- Skoro co najmniej dwa razy w roku sprawdzamy stan uzębienia u dentysty, to tak samo powinniśmy sprawdzić, w jakiej jesteśmy kondycji fizycznej. Test Coopera jest do tego najlepszą okazją - podkreśla trener Dariusz Kaczmarski, który wespół z doktorem Wacławem Mirkiem prowadzi największą krakowską grupę biegową - AZS AWF Masters.

Trener Kaczmarski był świadkiem śmierci człowieka podczas "Biegnij Warszawo", więc tym bardziej zależy mu na tym, aby w Krakowie nie doszło do podobnego wypadku. - Badanie swej kondycji co pół roku Testem Coopera to świetna diagnostyka. Jeśli okaże się, że nagle wyniki drastycznie się pogorszyły, jest to sygnał dla człowieka, by udał się do lekarza z informacją, że coś jest nie tak - podkreśla Kaczmarski.

Reklama

Na czym polega Test Coopera? Przez 12 minut biegniemy po bieżni stadionu. Pokonany w tym czasie dystans jest wyznacznikiem naszych możliwości. Dodatkowo u większości testowanych będzie sprawdzane tętno podczas wysiłku. W wiosennej edycji Testu Coopera wzięło udział ponad 700 krakowian. Teraz specjaliści z AZS AWF Masters spodziewają się jeszcze większej frekwencji.

Udział w teście jest darmowy, każdy spośród uczestników otrzyma certyfikat jego ukończenia. Przygotowano także koszulkę okolicznościową dla pierwszych 500 uczestników! Testy rozpoczną się o godz. 10, poszczególne serie ruszą w odstępach 20-minutowych.

INTERIA.PL sprawuje patronat nad Testem Coopera.

Więcej szczegółów znajdziesz klikając TU!

Aby wziąć udział w teście należy zgłosić się co najmniej pół godziny przed nominalnym startem do biura zawodów, a następnie rozgrzać się przed biegiem. Biuro zawodów czynne od 9:30.

Serie specjalne:
10.00, 10:20, 10:40 - serie dla szkół podstawowych i gimnazjów
11:40 - bieg dla dzieci 4 - 12 lat
12:00 - bieg VIP
13.00 - bieg dla członków klubu AZS AWF Kraków Masters
ok.15.00 - zakończenie zawodów.

Test Coopera to próba wytrzymałościowa opracowana przez amerykańskiego lekarza Kennetha H.Coopera na potrzeby armii USA w 1968 roku, polegająca na 12-minutowym nieprzerwanym biegu. Przemieszczać się można w dowolny sposób: biegnąc, idąc, byle się nie zatrzymać starając się pokonać jak najdłuższą odległość. Przebyty dystans należy odnaleźć w odpowiedniej dla płci i wieku komórce tabeli podanej niżej i odczytać wynik. Jeśli jest on gorszy niż "zadowalający" to są przyczyny do niepokoju.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje