Sztafeta maratońska w Japonii: Polska na dziewiątym miejscu

Reprezentacja Polski zajęła dziewiąte miejsce w mieszanej sztafecie maratońskiej rozegranej w japońskiej Chibie. W gronie drużyn europejskich uplasowała się na drugiej pozycji za Rosją. Zwyciężyła - tak jak w ubiegłym roku - Kenia przed gospodarzami i USA.

Pogoda nie sprzyjała uczestnikom tradycyjnych zawodów (Ekiden), w których udział wzięło 15 ekip. Było chłodno, a od rana padał deszcz.

Polski zespół, który dystans 42 km 195 m pokonał w 2:13.02, biegł w składzie: Łukasz Parszczyński (KS Podlasie Białystok, 5 km), Lidia Chojecka (MKS Pogoń Siedlce, 5 km), Radosław Kłeczek (KB Sporting Międzyzdroje, 10 km), Dominika Nowakowska (LKB im. Braci Petk Lębork, 5 km), Arkadiusz Gardzielewski (WKS Śląsk Wrocław, 10 km) i Agnieszka Gortel-Maciuk (TS AKS Chorzów 7,195 km).

Polscy lekkoatleci zadebiutowali w Chibie w roku 1989, w drugiej edycji Ekidenu. Mężczyźni zajęli wówczas 13. lokatę (2:05.52), a kobiety były o jedną pozycję lepsze (2:27.52). Od 2007 roku rozgrywany jest jeden bieg - wspólny dla zawodniczek i zawodników. W ubiegłym sezonie Polska ukończyła go na ósmym miejscu (2:12.53).