Reklama

Reklama

Świadek w procesie Pistoriusa: Oscar był załamany tym, co się stało

Sąsiad Oscara Pistoriusa zeznał, że gdy dotarł do domu oskarżonego o zabójstwo z premedytacją niepełnosprawnego lekkoatlety, ten był załamany faktem, że zastrzelił swoją partnerkę Reevę Steenkamp. W poniedziałek wznowiono toczący się w Pretorii proces.

Mieszkający w odległości ok. 350 metrów od Pistoriusa Johan Stander i jego córka byli pierwszymi osobami, które w nocy z 13 na 14 lutego dotarły na miejsce tragedii. Jak zaznaczył, poruszający się na protezach sportowiec zadzwonił do niego o godz. 3.18 nad ranem.

Reklama

- Powiedział +Zastrzeliłem Reevę. Myślałem, że to włamywacz. Proszę, przyjdź jak najszybciej+ - cytował oskarżonego Stander, który zeznawał jako pierwszy świadek po trwającej ponad dwa tygodnie przerwie w procesie.

Jak dodał, kiedy dotarł do domu lekkoatlety, ten schodził właśnie po schodach, trzymając w ramionach Steenkamp.

- Widziałem, że została trafiona w głowę. Oscar był załamany. Krzyczał, płakał i modlił się. To było coś, czego nie chciałbym doświadczyć już nigdy więcej - podkreślił.

Jego zdaniem, reakcja Pistoriusa jest potwierdzeniem, że - tak jak utrzymuje oskarżony - zastrzelił on swoją partnerkę przez przypadek, biorąc ją za włamywacza.

- To było prawdziwe, tak czuję. On desperacko chciał ją ratować. Prosił nas też, byśmy razem z nim zabrali ją do szpitala - relacjonował.

Stander zaznaczył także, że w okresie bezpośrednio poprzedzającym tragedię w okolicy doszło do kilku włamań. Później, przesłuchiwany przez prokuratora, przyznał jednak, że jest to spokojna dzielnica.

Jego córka, Carice Viljoen, także zeznawała w poniedziałek. Kobieta popłakała się, opisując oskarżonego znoszącego po schodach ofiarę. Jak dodała, poszła później za nim, gdy szedł po dokumenty, bo bała się, że popełni samobójstwo.

Wyrok w tej sprawie ma zapaść 16 maja.

Pistorius to pierwszy w historii lekkoatleta, który po amputacji kończyn wystąpił w igrzyskach olimpijskich - wystartował w Londynie w 2012 roku. Stracił obie nogi w wieku 11 miesięcy w wyniku wrodzonej wady. 15 lipca 2007 roku, w mityngu IAAF w Sheffield, startując na specjalnych protezach, rywalizował jako pierwszy niepełnosprawny sportowiec razem ze sprawnymi lekkoatletami. W 2008 roku Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu (CAS) uznał, że może brać udział w igrzyskach.

Dowiedz się więcej na temat: lekkoatletyka | Oscar Pistorius

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje