Reklama

Reklama

Sportowcy żądają stałych zakazów dla trenerów, którzy dopuścili się przemocy seksualnej

Sportowcy i trenerzy nie chcą dłużej w środowisku osób, które mają na swoim sumieniu nadużycia seksualne. Już setki nazwisk znalazły się pod petycją do UK Athletics, celem wprowadzenia dożywotnich zakazów dla trenerów mających na sumieniu molestowanie zawodników.

Przemoc seksualna jest jednym z najbardziej szokujących tematów w światowym sporcie. Problem ten dotknął już wielu zawodników, z których większość zdecydowała się milczeć. Co pewien czas na jaw wychodzą jednak kolejne historie, które uświadamiają skalę problemu.

Pod wnioskiem sportowców i trenerów wzywającym UK Athletics do wprowadzenia dożywotniego zakazu pracy dla trenerów, którzy na swoim sumieniu mają przemoc seksualną, podpisało się już setki nazwisk.

Kampanię rozpoczęło trzech brytyjskich sportowców - mistrzyni olimpijska w sztafecie 4x100 m i skoku w dal Tianna Bartoletta, biegaczka Helen Clitheroe oraz tyczkarz Nick Buckfield To oni jako pierwsi sprzeciwili się fizycznym i seksualnym znęcaniu się nad zawodnikami oraz nękaniu. Ich petycja wciąż jest aktywna i codziennie przybywa nowych podpisów.

Reklama

Zdaniem sportowców UK Athletics powinno wprowadzić politykę zerowej tolerancji wobec nadużyć na tym polu.

"Dożywotnie zakazy mogą być solidnym wyzwaniem prawnym" - oświadczyło UK Athletics za pośrednictwem BBC.

Sportowcy nie chcą pozwolić na to, aby osoby po zawieszeniu wracały do wykonywania swoich obowiązków.

"Potencjalne ryzyko związane z tą polityką jest oczywiste. Aby chronić bezpieczeństwo wszystkich sportowców, uważamy, że nie można tego rozwiązać za pomocą arbitralnych decyzji, które uwzględniają jakąkolwiek przyszłość zawodową tych trenerów" - napisano w petycji.

"Chociaż zakazy czasowe teoretycznie oznaczają, że dana osoba może ponownie ubiegać się o licencję w przyszłości, można następnie zweryfikować, czy należy pozwolić takim osobom ponownie wejść do sportu" - stwierdziła organizacja.

Pod petycją podpisało się wielu znanych brytyjskich lekkoatletów.  

AB

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje