Reklama

Reklama

Rzeszów. Samorząd zamierza kupić dwie działki, aby wybudować PCLA

Pełniący funkcję prezydenta Rzeszowa Marek Bajdak powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej, że została wszczęta procedura podziału dwóch działek, które musi kupić samorząd, aby można było złożyć wniosek o dofinansowanie budowy Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki (PCLA) przy stadionie Resovii.

Projekt budowy PCLA jest już gotowy, jednak okazało się, że fragmenty dwóch działek liczących kilka arów, które obejmuje dokument nie należą do miasta. Dlatego nie ma możliwości na złożenie wniosku o dofinansowanie inwestycji przez ministerstwo sportu, a także wniosku o pozwolenie na budowę.

W poniedziałek p.o. prezydenta Rzeszowa Bajdak powiedział, że została wszczęta procedura podziału działek, aby zostały wydzielone z nich te części, które są niezbędne miastu. "8 marca br. zostało wydane postanowienie, które pozytywnie opiniuje przedstawiony podział działek. To pierwszy etap, który jest niezbędny, aby kupić te działki" - dodał.

Reklama

Bajdak podkreślił, że na najbliższej sesji rady miasta złoży uchwałę, aby samorząd mógł kupić wydzielone działki. Jego zdaniem powinno to nastąpić do połowy kwietnia br.

Obecna na konferencji wojewoda podkarpacki Ewa Leniart zapewniła, że jeśli projekt zostanie złożony do Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu zostanie on dofinansowany w 50 proc. z budżetu państwa. Pozostałą część ma stanowić równy wkład samorządów miasta i województwa.

"Wieloletnie starania o powstanie Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki to prawdziwy bieg przez płotki. Dziś, wychodząc na ostatnią prostą mamy gwarancję jej finansowania, której udziela polski rząd. Nie możemy zawieść ambicji tysięcy sportowców i kibiców z Rzeszowa i Podkarpacia" - dodała Leniart, która będzie też startować w wyborach na prezydenta Rzeszowa.

Wojewoda zaznaczyła, że jest to inwestycja niezwykle ważna dla Rzeszowa, aby utalentowani sportowcy mieli, gdzie rozwijać swoje talenty.

Obecny na konferencji marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl powiedział, że samorząd regionu jest przygotowany do wsparcia finansowego tej inwestycji i czeka na konkretne wyliczenia jej kosztów. Przypomniał, że uchwala w tej sprawie została przyjęte już w 2015 r.

"Bardzo się cieszę, że temat teraz tak naprawdę ruszy z miejsca, bo województwo podkarpackie bardzo potrzebuje tego typu obiektu sportowego. Nie ma w naszym regionie stadionu, który mógłby gościć zawody lekkoatletyczne na wysokim szczeblu" - powiedział Ortyl.

Obecny na konferencji poseł do Parlamentu Europejskiego Tomasz Poręba (PiS) przypomniał, że dwa lata temu przygotowana została "mapa drogowa" dla budowy PCLA. "W 2019 roku odbyło się spotkanie z ówczesnym ministrem sportu Witoldem Bańką, prezydentem Tadeuszem Ferencem oraz marszałkiem Władysławem Ortylem, podczas którego przyjęto +mapę drogową+ budowy PCLA. Okazało się, że nic w tej sprawie samorząd miasta nie zrobił. Liczę, że teraz będzie inaczej" - dodał.

PCLA ma powstać na bazie obecnego obiektu Resovii przy ul. Wyspiańskiego w Rzeszowie. Obiekt ma mieć m.in. krytą sześciotorową bieżnię licząca 330 metrów, bieżnie rozbiegowe czy strefę siłowni i fizjoterapii. Trybuny pomieszczą prawie 10 tysięcy kibiców. Szacowane koszty inwestycji to ok. 100 mln zł. 

Wojciech Huk


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje