Reklama

Reklama

Ruszają lekkoatletyczne MŚ. Paweł Fajdek wystartuje w eliminacjach

W sobotę w Pekinie rozpoczynają się mistrzostwa świata w lekkiej atletyce. Z reprezentacji Polski jako pierwsza zaprezentuje się Karolina Tymińska. W eliminacjach wystąpi broniący tytułu w rzucie młotem Paweł Fajdek.

Zanim jednak na stadionie pojawią się Polacy rozpocznie się pierwsza konkurencja finałowa. Od 1.35 czasu polskiego na trasie pojawią się maratończycy.

Tymińska (SKLA Sopot) dwudniową rywalizację rozpocznie o godz. 3 od biegu na 100 m ppł.

Pól godziny później do koła wejdzie Fajdek (Agros Zamość), który będzie rzucał jako ostatni w grupie A. Eliminacje powinny być dla niego formalnością. Kwalifikacyjną odległość ustalono na 77 metrów. Podopieczny trenera Czesława Cybulskiego w tym sezonie rzucał już prawie siedem metrów dalej, a 80 m przekroczył w 10 konkursach. Jest też obrońcą tytułu i liderem tegorocznych list na świecie.

Reklama

W grupie B (godz. 4.55) wystąpi znacznie mniej doświadczony Wojciech Nowicki (Podlasie Białystok), który poprawił w tym roku rekord życiowy na 78,71 m i liczy na swój udział w finale.

Trzy reprezentantki w trzech różnych seriach pobiegną w eliminacjach 1500 m. W pierwszej o 5.15 wystąpi Renata Pliś (Maraton Świnoujście), w drugiej Angelika Cichocka (SKLA Sopot), a w ostatniej zaledwie 19-letnia Sofia Ennaoui (Lubusz Słubice). Sześć najlepszych z każdej serii oraz sześć z najlepszymi czasami dostanie się do półfinałów. Każdą z trójki reprezentantek Polski na to stać.

Tuż po rywalizacji na 1500 m kobiet na stadion wprowadzeni zostaną 800-metrowcy. Do Pekinu z medalowymi aspiracjami przyjechali Adam Kszczot (RKS Łódź) i Marcin Lewandowski (CWZS Zawisza Bydgoszcz). Finał jest z kolei marzeniem Artura Kuciapskiego (AZS AWF Warszawa).

Przewidziano aż sześć serii na 800 m. Trzech najlepszych z każdego biegu oraz sześciu z najlepszymi czasami awansuje do półfinałów. Polacy wystąpią oddzielnie - w trzech ostatnich seriach. Jako pierwszy o 6.14 zaprezentuje się Lewandowski.

Nad ranem polskiego czasu wystąpią jeszcze w eliminacjach biegu na 3000 m z przeszkodami Krystian Zalewski (UKS Barnim Goleniów) i w pchnięciu kulą Paulina Guba (OKS Start Otwock). Jeśli uda się jej awansować, to po południu (godz. 14.05) czekać ją będzie jeszcze finał.

W sesji popołudniowej wystartuje także w eliminacjach Patryk Dobek. Zawodnik SKLA Sopot pobiegnie 400 m ppł w ostatniej, piątej serii. Czterech najlepszych automatycznie znajdzie się w półfinałach, dodatkowo czterech najszybszych.

O finał z kolei powalczą tyczkarze, a wśród nich trzech Polaków: Robert Sobera (AZS AWF Wrocław), Piotr Lisek (OSOT Szczecin) i Paweł Wojciechowski (CWZS Zawisza Bydgoszcz SL). Eliminacyjną wysokość ustalono na 5,70.

Program 1. dnia lekkoatletycznych MŚ, z uwzględnieniem startu Polaków:

1.35 - maraton mężczyzn, FINAŁ

3.00 - siedmiobój, 100 m ppł (Karolina Tymińska)

3.30 - młot mężczyzn, eliminacje gr. A (Paweł Fajdek)

4.10 - kula kobiet, eliminacje (Paulina Guba)

4.20 - siedmiobój, wzwyż (Tymińska)

4.25 - 3000 m z przeszkodami mężczyzn, eliminacje (Krystian Zalewski)

4.55 - młot mężczyzn, eliminacje gr. B (Wojciech Nowicki)

5.15 - 1500 m kobiet, eliminacje (Angelika Cichocka, Sofia Ennaoui, Renata Pliś)

5.50 - 800 m mężczyzn, eliminacje (Adam Kszczot, Marcin Lewandowski, Artur Kuciapski)

6.40 - 100 m mężczyzn, preeliminacje

 

12.30 - siedmiobój, kula (Tymińska)

12.35 - 400 m ppł mężczyzn, eliminacje (Patryk Dobek)

12.40 - tyczka mężczyzn, eliminacje (Paweł Wojciechowski, Piotr Lisek, Robert Sobera)

13.10 - trójkskok kobiet, eliminacje

13.20 - 100 m mężczyzn, eliminacje

14.05 - kula kobiet, FINAŁ (ew. Guba)

14.15 - siedmiobój, 200 m (Tymińska)

14.50 - 10 000 m mężczyzn, FINAŁ


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama