Reklama

Reklama

Prawie 400 osób biegało w Szydłowie

Prawie 400 osób wzięło udział we wtorek w 35. Międzynarodowych Ulicznych Biegach Sylwestrowych w Szydłowie (Świętokrzyskie). W biegu głównym na 10 km wystartowało 150 zawodników z pięciu krajów. To najstarsza tego typu impreza w Polsce.

W 35. edycji imprezy wzięli udział zawodnicy z Polski, Ukrainy, Białorusi, Uzbekistanu oraz Słowacji.

Reklama

Historia Międzynarodowych Ulicznych Biegów Sylwestrowych sięga lat 70-tych minionego stulecia. Jak powiedział PAP jeden z organizatorów zawodów Piotr Walczak "na pomysł organizacji takich biegów wpadł działacz społeczny i obecny wójt gminy Jan Klamczyński. Zainspirował się słynnymi biegami w Sao Paolo w Brazylii i postanowił zaszczepić tą tradycję tutaj. Obecnie impreza w Szydłowie co roku ściąga setki miłośników tego sportu".

W tym roku po raz pierwszy bieg główny odbył się na trasie liczącej 10 km. "Do tej pory było to zawsze osiem kilometrów" - wyjaśnił Walczak. Trasa sylwestrowej imprezy wiodła wzdłuż murów obronnych oraz średniowiecznymi uliczkami Szydłowa nazywanego "polskim Carcassone". Międzynarodowe zawody są tu organizowane co roku, zawsze 30 grudnia.

Liczący około 1100 mieszkańców Szydłów, położony w powiecie staszowskim, jest jedną z najciekawszych pod względem historii i dziedzictwa kulturowego miejscowości województwa świętokrzyskiego. Główną atrakcją jest dobrze zachowany średniowieczny zespół miejski z murami obronnymi z XIV wieku.

Wyniki biegu głównego, 10 km

mężczyźni

1. Artur Kern (Polska, Unia Hrubieszów) 31.57

2. Jurij Kyszenko (Ukraina)             32.17

3. Michaiło Iweruk (Ukraina)            32.19

kobiety

1. Swietłana Kudelicz (Białoruś)  35.33

2. Olena Burkowska  (Ukraina)     36.14

3. Tatiana Holowczenko (Ukraina)  36.14

Dowiedz się więcej na temat: lekkoatletyka | bieganie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama