Reklama

Reklama

Plawgo trzeci w Złotej Lidze

Marek Plawgo zajął trzecie miejsce w biegu na 400 m przez płotki, a Paweł Czapiewski pierwsze w serii B (w sumie piąte) na 800 m w inauguracyjnym mityngu Złotej Ligi w Berlinie. Lekkoatletom kibicowało w niedzielę na Stadionie Olimpijskim ponad 67 tys. osób.

Z wyniku 1.45,19 cieszył się Czapiewski (Lubusz Słubice), bowiem już na początku sezonu osiągnął czas lepszy od wskaźnika olimpijskiego PZLA (1.46,00).

"Do trzech razy sztuka! Nie uzyskałem minimum przed igrzyskami w Sydney, przed Atenami, zawsze mi niewiele brakowało. Teraz odetchnąłem, chociaż zdaję sobie sprawę, że mam groźnych rywali w kraju, którzy także myślą o występie w Pekinie" - powiedział PAP Paweł Czapiewski.

Urodzony 30 marca 1978 roku w Stargardzie Szczecińskim brązowy medalista mistrzostw świata 2001 w Edmonton (1.44,63) i halowy mistrz Europy 2002 z Wiednia (1.44,78) przez ostatnie lata zmagał się z kontuzjami. "Nie chcę zapeszać, odpukać, na razie jest ze zdrowiem bardzo dobrze" - dodał Czapiewski.

Reklama

Marek Plawgo (Warszawianka) otarł się o wskaźnik PZLA. Brązowy medalista mistrzostw świata 2007 w biegu na 400 m przez płotki uzyskał czas 49,24 - gorszy od minimum olimpijskiego o cztery setne sekundy.

Na szóstych pozycjach uplasowali się: Igor Janik (AZS AWFiS Gdańsk) w konkursie rzutu oszczepem (79,89) i Piotr Małachowski (Śląsk Wrocław) w rzucie dyskiem (65,24).

O cztery najlepsze w tym roku wyniki na świecie postarali się Amerykanin LaShawn Merritt na 400 m - 44,03 oraz reprezentanci Kenii: Augustine Kiprono Choge na 1500 m - 3.31,57, Moses Masai na 5000 m - 12.50,55 i Pamela Jelimo na 800 m - 1.54,99. Tym rezultatem poprawiła rekord świata juniorek, który należał do wielce utytułowanej Marii Mutoli z Mozambiku (1.55,19).

Złota Liga obchodzi w tym roku jubileusz 10-lecia. W 1998 roku Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych (IAAF) stworzyło cykl zawodów pod nazwą Golden League. Dla zawodników uczestniczących w tych zawodach przewidziano, zgodnie z "kruszcową" nazwą, główną nagrodę w postaci sztabek złota o wadze 50 kg wartości miliona dolarów.

Nagrodę otrzyma lub otrzymają (do podziału) ci, którzy zwyciężą w tym roku we wszystkich sześciu mityngach. Po Berlinie - w Oslo (6 czerwca), Rzymie (11 lipca), Paryżu (18 lipca), Zurychu (29 sierpnia) i Brukseli (5 września).

Wyniki pierwszego mityngu Złotej Ligi w Berlinie:

M Ę Ż C Z Y Ź N I

100 m

1. Nesta Carter (Jamajka) 10,08

2. Kim Collins (Saint Kitts i Nevis) 10,12

3. Ivory Williams (USA) 10,13

4. Churandy Martina (Antyle Holenderskie) 10,16

5. Derrick Atkins (Bahamy) 10,18

6. Marlon Devonish (Wielka Brytania) 10,18

400 m

1. LaShawn Merritt (USA) 44,03 (najlepszy w br

wynik na świecie)

2. Jeremy Wariner (USA) 44,07

3. Chris Brown (Bahamy) 44,68

4. Angelo Taylor (USA) 45,08

5. Gary Kikaya (Dem. Rep. Kongo) 45,36

6. Ricardo Chambers (Jamajka) 45,52

800 m - seria A

1. Abraham Chepkirwok (Uganda) 1.44,53

2. Mbulaeni Mulaudzi (RPA) 1.44,68

3. Alfred Kirwa Yego (Kenia) 1.44,99

4. Amine Laalou (Maroko) 1.45,14

5. Nabil Madi (Algieria) 1.45,62

6. Robin Schembera (Niemcy) 1.46,21

800 m - seria B

1. Paweł Czapiewski (Polska) 1.45,19

2. Achraf Tadili (Kanada) 1.45,29

3. Richard Kiplagat (Kenia) 1.45,53

1500 m

1. Augustine Kiprono Choge (Kenia) 3.31,57 (najlepszy w br

wynik na świecie)

2. Daniel Kipchirchir Komen (Kenia) 3.31,91

3. Shedrack Kibet Korir (Kenia) 3.31,99

4. Abdalaati Iguider (Maroko) 3.32,10

5. Alex Kipchirchir (Kenia) 3.32,16

6. Geoffrey Kipkoech Rono (Kenia) 3.32,55

5000 m

1. Moses Masai (Kenia) 12.50,55 (najlepszy w br wynik na

świecie)

2. Tariku Bekele (Etiopia) 12.52,45

3. Moses Kipsiro (Uganda) 12.54,70

4. Abreham Cherkos (Etiopia) 12.57,56

5. Silas Kipruto (Kenia) 13.02,86

6. Micah Kogo (Kenia) 13.13,12

110 m ppł (wiatr -0,5 m/s)

1. David Oliver (USA) 13,19

2. Dayron Robles (Kuba) 13,20

3. Ryan Wilson (USA) 13,30

4. Joel Brown (USA) 13,52

5. Thomas Blaschek (Niemcy) 13,57

6. Sergiej Diemidiuk (Ukraina) 13,58

400 m ppł

1. Bershawn Jackson (USA) 48,73

2. Adrian Findley (Jamajka) 49,13

3. Marek Plawgo (Polska) 49,24

4. L.J. van Zyl (RPA) 49,43

5. Periklis Iakovakis (Grecja) 49,78

6. Angelo Taylor (USA) 50,06

dysk

1. Ehsan Hadadi (Iran) 69,12

2. Virgilijus Alekna (Litwa) 69,12

3. Robert Harting (Niemcy) 67,70

4. Gerd Kanter (Estonia) 66,57

5. Mario Pestano (Hiszpania) 66,39

6. Piotr Małachowski (Polska) 65,24

oszczep

1. Tero Pitkamaki (Finlandia) 85,20

2. Andreas Thorkildsen (Norwegia) 85,19

3. Tero Jarvenpaa (Finlandia) 84,07

4. Magnus Arvidsson (Szwecja) 82,63

5. Mike Hazle (USA) 81,14

6. Igor Janik (Polska) 79,89

tyczka

1. Jewgienij Łukjanienko (Rosja) 5,85

2. Maksym Mazuryk (Ukraina) 5,80

3. Siergiej Kuczerianu (Rosja) 5,75

4. Danny Ecker (Niemcy) 5,70

5. Fabian Schulze (Niemcy) 5,60

. Richard Spiegelburg (Niemcy) 5,60

w dal

1. Hussein Taher Al-Sabee (Arabia Saudyjska) 8,21

2. Godfrey Khotso Mokoena (RPA) 8,18

3. Mohamed Salman Al Khuwalidi (Arabia Saudyjska) 8,17

4. Gable Garenamotse (Botswana) 8,15

5. Andrew Howe (Włochy) 8,10

6. Miguel Pate (USA) 8,02

K O B I E T Y

200 m

1. Sherone Simpson (Jamajka) 22,43

2. Julia Guszczyna (Rosja) 22,58

3. Kerron Stewart (Jamajka) 22,58

4. Muriel Hurtis-Houairi (Francja) 22,73

5. Kim Gevaert (Belgia) 22,77

6. Debbie Ferguson-McKenzie (Bahamy) 22,96

100 m ppł

1. Josephine Onyia (Hiszpania) 12,50

2. Susanna Kallur (Szwecja) 12,54

3. Lolo Jones (USA) 12,57

4. Vonette Dixon (Jamajka) 12,71

5. Kellie Wells (USA) 12,72

6. Carolin Nytra (Niemcy) 12,92

800 m

1. Pamela Jelimo (Kenia) 1.54,99 (najlepszy w br wynik

na świecie)

2. Julia Krewczun (Ukraina) 1.58,98

3. Janeth Jepkosgei (Kenia) 1.59,13

4. Kenia Sinclair (Jamajka) 1.59,34

5. Liliana Popescu (Rumunia) 1.59,80

6. Brigita Langerholc (Słowenia) 1.59,90

5000 m

1. Sylvia Kibet (Kenia) 15.05,09

2. Priscah Jepleting Cherono (Kenia) 15.06,77

3. Grace-Kwamboka Momanyi (Kenia) 15.08,62

4. Bizunesh Urgesa (Etiopia) 15.08,66

5. Jennifer Rhines (USA) 15.09,40

6. Philes Ongori (Kenia) 15.09,59

wzwyż

1. Blanka Vlasic (Chorwacja) 2,03

2. Ariane Friedrich (Niemcy) 2,00

3. Anna Cziczerowa (Rosja) 1,97

4. Tia Hellebaut (Belgia) 1,93

. Vita Palamar (Ukraina) 1,93

6. Tatiana Kiwimiagi (Rosja) 1,93

Dowiedz się więcej na temat: Etiopia | RPA | Paweł Czapiewski | Ukraina | Jamajka | Niemcy | Marek Plawgo | USA | Kenia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy