Pan Stanisław podwójnie złoty. Polak gwiazdą ME, cudowny finisz po rekord
Już nie Staś Strzelecki, a Stanisław Strzelecki. 17-latek z Bolesłavii Bolesławiec w sobotę zdobył złoty medal mistrzostw Europy na 400 m, kapitalnie finiszując i bijąc rekord zawodów. A w niedzielę zaczynał ostatnią zmianę w sztafecie szwedzkiej na czwartej pozycji, dał się wyszaleć rywalom, a swoje ostatnie słowo powiedział na finiszu. Znów nie dał nikomu szans, czas Biało-Czerwonych 1:51.62 to również nowy rekord tych zawodów. Polska kończy mistrzostwa z ośmioma medalami, ale aż cztery są złote.

Ten ósmy złoty medal Polska zdobyła w sztafecie szwedzkiej - Nikodem Dymiński biegł w niej 100 metrów, Jakub Foremny 200, Bartłomiej Adamczyk 300, a fenomenalny Stanisław Strzelecki - 400. Pobiegł kapitalnie, z czwartej pozycji przesunął się na drugą, finiszował już "na spokojnie".
Polska zakończyła mistrzostwa Europy U-18 na drugiej pozycji w klasyfikacji medalowej.
Niesamowite, co zrobił polski as. Magiczny finisz Stanisława Strzeleckiego, po złoto
Młodzi polscy lekkoatleci w kapitalny sposób zakończyli mistrzostwa kontynentu - dwoma medalami w rywalizacjach sztafet. Tego wśród pań można się było spodziewać, Biało-Czerwone były faworytkami. Z Bańskiej Bystrzycy przywiozą srebro, bo jednak na finiszu Anastazja Kuś nie dała rady Elisie Valensin. I mimo czasu lepszego od poprzedniego rekordu Europy, zakończyło się drugim miejscem.
Później zaś na bieżni pojawili się panowie. Mieliśmy w składzie mistrza Europy na 400 metrów Stanisława Strzeleckiego, ale patrząc poważnie: ciężko jednak było liczyć na sukces. Polacy trochę szczęśliwie dostali się do finału, z najgorszym czasem, 1:55.39 uzyskali w pierwszej serii, choć bez Strzeleckiego i Foremnego. Musieli czekać do samego końca, do trzeciej serii, awansowali z ósmej pozycji, o 41 setnych zdystansowali Czechów.

W finale zaś też niewiele wskazywało na medal. Dwie krótsze zmiany - Dymińskiego i Foremnego sprawiły, że nasza drużyna, na pierwszym torze, była piąta.
Po zejściu do krawężnika świetną pracę wykonał jednak Adamczyk, na ostatniej prostej był na granicy trzeciego i czwartego miejsca. Tyle że zmieniać musiał prawie na czwartym torze, daleko.
Strzelecki nadrabiał więc dystansu i początkowo trzymał się za rywalami. Swój finisz zaczął na drugim łuku, na ok. 130 metrów przed kreską wyprzedził Niemca. A później pozostałych rywali, nie dał im już żadnych szans. Finiszował dość spokojnie, za jego plecami kapitalnie zaś ruszył Niemiec Milan Stadler, wyrwał Włochom srebrny medal.
Czas Polaków: 1:51.62 to nowy rekord mistrzostw Europy juniorów młodszych, zarazem też drugi wynik w historii na kontynencie. Szybciej pobiegli tylko... Biało-Czerwoni, 23 lata temu w Debreczynie (1:50.46).

O przyszłość możemy być spokojni. A następca Kajetana Duszyńskiego, tak się wydaje, za kilka lat może być czołową postacią w seniorskiej rywalizacji na 400 metrów na Starym Kontynencie.
Zobacz również:






![Profesorskie zagranie Śliwki. Kapitan polskiej kadry zaskoczył rywali [WIDEO]](https://i.iplsc.com/000MWPZFOQN3I8OR-C401.webp)



![Grbić dostał jasny sygnał. Może być zadowolony. Błysk w debiucie [WIDEO]](https://i.iplsc.com/000MWPR9JIYDXMCT-C401.webp)
