Reklama

Reklama

Ocalał w śmiertelnym ultramaratonie w Chinach. Biegacz opowiada, co działo się na trasie

Tragedia podczas ultramaratonu w Chinach wstrząsnęła całym światem. W wyniku nagłego załamania pogody zginęło 21 uczestników biegu. Jeden z ocalałych Zhang Xiaotao został uratowany przez pasterza, którego okrzyknięto już bohaterem. Teraz biegacz opowiada, co wydarzyło się tamtego dnia na trasie.

Tragedia podczas sobotniego ultramaratonu w Chinach wstrząsnęła światem sportu. Zawodnicy mieli do pokonania sto kilometrów w górskim terenie w rezerwacie przyrody niedaleko Baiyin w prowincji Gansu.

Tuż przed startem nikt nie spodziewał się, że żaden z uczestników nie dobiegnie do mety. Nikt też nie liczył, że warunki atmosferyczne będą tego dnia aż tak bardzo rozbieżne z tymi, które przewidywano w prognozach.

Po 30 kilometrach od startu, nagle nastąpiło załamanie pogody. Grad, marznący deszcz, bardzo silny wiatr i gwałtowne obniżenie temperatury. Większość zawodników nie była przygotowana na aż tak ekstremalną pogodę.

Reklama

Bieg zakończył się tragicznie śmiercią 21 uczestników. Zhang Xiaotao ocalał i opowiedział, co spotkało uczestników sportowych zmagań.

"Nadałem sygnał SOS na moim lokalizatorze, a zaraz potem straciłem przytomność" - napisał ultramaratończyk, który biegł w sobotę na czołowych lokatach.

Chiński pasterz został bohaterem

"Byłem nieprzytomny 2,5 godziny, aż znalazł mnie pasterz i zaniósł do jaskini. Później rozpalił ognisko i owinął mnie kołdrą. Po godzinie odzyskałem przytomność" - dodał Xiaotao.

Okazuje się, że wspomnianym pasterzem był Zhu Keming, który jest aktualnie na ustach mediów jako bohater, który uratował sześciu zawodników. Jak przyznał, nie wszystkim udało się pomóc.

"Dwóch mężczyzn nie dawało już oznak życia i nie mogłem nic dla nich zrobić. Przykro mi" - powiedział pasterz.

Zawody zdecydowano się przerwać dopiero po dwóch godzinach od pierwszych sygnałach wzywających ratunek.

Akcja ratunkowa musiała zmierzyć się z ciężkimi warunkami. Łącznie do pomocy zaangażowano 1,2 tysiąca ratowników, którzy znaleźli 21 ciał, a osiem osób przewieźli do szpitala. Wśród ofiar są między innymi znani i mocni zawodnicy sceny ultra, do których zaliczany jest choćby Liang Jing oraz Huang Guanjum. Wkrótce ma ruszyć śledztwo w sprawie organizacji ultramaratonu.

AB

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy