Reklama

Reklama

Nie żyje słynna sprinterka Betty Cuthbert

Zmarła słynna australijska sprinterka Betty Cuthbert. 79-latka od lat zmagała się ze stwardnieniem rozsianym. Jako jedyna w historii może pochwalić się zwycięstwem w biegach na 100, 200 i 400 m. Była bohaterką igrzysk w Melbourne w 1956 roku.

Cuthbert "u siebie" wygrała na 100 i 200 m indywidualnie, zdobyła także złoto w sztafecie 4x100 m. Zaledwie 18-letnia lekkoatletka nazwana została wówczas przez rodaków "Złotą Dziewczyną". Ostatni tytuł mistrzyni olimpijskiej wywalczyła w Tokio w 1964 roku.

Pięć lat temu, kiedy utworzona została Galeria Sław Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych (IAAF), Cuthbert była pierwszą Australijką, którą włączono w poczet gwiazd.

Znakomita sprinterka od 1969 roku cierpiała na stwardnienie rozsiane, w późniejszym okresie życia poruszała się na wózku inwalidzkim.

Reklama

W 2000 roku Cuthbert była jedną z ostatnich członkiń sztafety niosącej ogień olimpijski już podczas ceremonii otwarcia igrzysk w Sydney. Trzy lata później w Melbourne odsłoniła pomnik z brązu postawiony na jej cześć.

Reklama