Reklama

Reklama

Nie żyje polska lekkoatletka Elżbieta Duńska-Krzesińska

W wieku 81 lat zmarła w nocy po długiej chorobie Elżbieta Duńska - Krzesińska, wybitna polska lekkoatletka - poinformował PZLA. "Złota Ela", której znakiem rozpoznawczym był długi warkocz, wywalczyła w skoku w dal złoty medal olimpijski w Melbourne i srebrny w Rzymie.

Elżbieta Duńska urodziła się 11 listopada 1934 roku w Młocinach pod Warszawą (obecnie dzielnica miasta). Po II wojnie światowej wraz z rodziną przeniosła się do Elbląga. W tym mieście stawiała pierwsze kroki w świecie sportu. 

Reklama

W 1952 roku podczas studiów na Akademii Medycznej w Gdańsku rozpoczęła treningi pod okiem Andrzeja Krzesińskiego. Jej wybór  był wielokrotnie komentowany przez ówczesne media ponieważ Krzesiński - czołowy polski tyczkarz tamtego okresu, olimpijczyk z Rzymu -  nie miał doświadczenia trenerskiego. Elżbieta Duńska poślubiła swojego trenera 1 stycznia 1955 roku.

Także w 1952 roku zadebiutowała na igrzyskach olimpijskich. W Helsinkach zajęła 12. miejsce w finale mimo oddania świetnego skoku. Sędziowie odległość od belki zmierzyli bowiem do słynnego już śladu zostawionego w piasku przez warkocz zawodniczki. 

Polka zamiast srebrnym medalem musiała zadowolić się dalszą lokatą. Po igrzyskach przez Polskę przeszła głośna dyskusja, która nawoływała lekkoatletkę do ścięcia słynnego warkocza.

CZYTAJ DALEJ - KLIKNIJ TUTAJ!

Dowiedz się więcej na temat: Elżbieta Duńska-Krzesińska

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje