Reklama

Reklama

Nagrody im. Tomasza Hopfera - Lewandowska i Szost biegaczami roku

Iwona Lewandowska (LKS Vectra Włocławek) i Henryk Szost (WKS Grunwald Poznań) to laureaci Nagrody im. Tomasza Hopfera w kategorii najlepszych w tym sezonie biegaczy. Tytułem Odkrycie Roku 2015 uhonorowano Monikę Stefanowicz (WKS Grunwald).

Co? Gdzie? Kiedy? Bądź na bieżąco i sprawdź Sportowy Kalendarz!

Za imprezy roku uznano: na trasach ulicznych - Orlen Warsaw Marathon, PKO Poznań Półmaraton oraz Biegnij Warszawo, zaś w kategorii zawodów górskich - Bieg Rzeźnika (76 km w Bieszczadach). Najbardziej oryginalna impreza to Runmageddon (Warszawa, Sopot, Zabrze, Gliwice, Myślenice, Poznań), najlepszy cykl - Grand Prix Gdyni.

Laureatów wytypowało jury złożone z lekkoatletycznych ekspertów, natomiast kolejność w pozostałych kategoriach jest rezultatem głosowania internetowego, w którym udział wzięło ponad 40 tys. osób. Wyniki ogłoszono podczas Gali Biegów Masowych w Warszawie zorganizowanej przez agencję marketingu sportowego Sport Evolution.

Reklama

Szer. Lewandowska trzy lata temu rozpoczęła służbę w Narodowych Siłach Rezerwowych w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu. Jak przyznała, bieganie jest jej sposobem na życie, pasją, w którą wkłada całe serce.

"Jeśli biegam, chcę być dobra. Nie zadowala mnie przeciętność. Ważne są cele, nawet pośrednie, i konsekwentne do nich dążenie. Wychodzę jednak z założenia, że bieganie nie jest wszystkim. W każdej chwili może przytrafić się kontuzja, jednego dnia wszystko może się zmienić. Trzeba patrzeć w przyszłość. Łączę sport z nauką. Mam otwarty przewód doktorski na Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie" - powiedziała 30-letnia zawodniczka.

St. szer. Szost, do którego od trzech lat należy rekord kraju na dystansie 42 km 195 m (2:07.39), w 85. mistrzostwach Polski obronił w kwietniu tytuł. W igrzyskach Londyn 2012 zajął dziewiąte miejsce, będąc najlepszym Europejczykiem.

"W Rio de Janeiro chciałbym poprawić to osiągnięcie. Wiosną przyszłego roku planuję start w maratonie, aby zobaczyć w którym miejscu jestem na drodze do olimpijskiego występu" - poinformował 33-letni zawodnik, który może pochwalić się średnią poniżej 2:10 z dziesięciu biegów na dystansie 42 km 195 m.

Tytułem Odkrycie Roku 2015 zaskoczona była pochodząca z Wągrowca Stefanowicz. Znana pod panieńskim nazwiskiem jako Drybulska, startowała w igrzyskach olimpijskich w Atenach (2004) i Pekinie (2008). Mistrzyni Polski w półmaratonie (2002, 2006) i maratonie (2004, 2008, 2015) przez parę ostatnich lat niewidoczna była na trasach imprez biegowych.

"Ale nie tylko z powodu urlopu macierzyńskiego. Przyczyną był nieodpowiedni trening. Popełniłam błąd przy wyborze szkoleniowca" - wyjaśniła.

Nagrody im. Tomasza Hopfera mają wieloletnią tradycję. Przyznawane są od ponad 30 lat. Hopfer był w "wielkiej trójce" (obok Józefa Węgrzyna i Zbigniewa Zaremby), która doprowadziła do organizacji Maratonu Pokoju (obecnie Maraton Warszawski). Zmarł 10 grudnia 1982 roku. Był sprinterem i średniodystansowcem, dwukrotnym mistrzem Polski (1955 i 1958) w sztafecie 4x400 m. Z powodu kontuzji musiał przedwcześnie zakończyć karierę. W następnych latach poświęcił się m.in. propagowaniu najprostszej formy ruchu, jaką jest bieg.

Laureaci nagród im. Tomasza Hopfera:

Zawodniczka Roku 2015 - Iwona Lewandowska (LKS Vectra Włocławek)

Zawodnik Roku 2015    - Henryk Szost (WKS Grunwald Poznań)

Odkrycie Roku 2015    - Monika Stefanowicz (WKS Grunwald Poznań)

Impreza Roku 2015:

maraton          - Orlen Warsaw Marathon

półmaraton       - PKO Poznań Półmaraton

biegi 5-10-15 km - Biegnij Warszawo

biegi górskie    - Bieg Rzeźnika (76 km w Bieszczadach)

oryginalność     - Runmageddon (Warszawa, Sopot, Zabrze, Gliwice, Myślenice, Poznań)

cykl             - Grand Prix Gdyni

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL