Reklama

Reklama

Na Stadionie Śląskim można obejrzeć wystawę o I. Szewińskiej

Od środy na Stadionie Sląskim można obejrzeć wystawę poświęconą najwybitniejszej polskiej lekkoatletce - Irenie Szewińskiej, która w Chorzowie w 1967 roku wyrównała własny rekord świata w biegu na 200 m. Szewińska uzyskała wówczas wynik 22,7 sekundy.

"Pamiętam, z jaką determinacją Irena startowała w meczu Polska - Związek Radziecki, bo wszystkie zawodniczki reprezentowały bardzo wysoki poziom. To był przepiękny występ okraszony wielkimi owacjami publiczności bardzo licznie zgromadzonej na trybunach" - przypomniał na stronie internetowej stadionu mąż zmarłej w 2018 roku mistrzyni Janusz Szewiński.

Nowy program o Euro - codziennie na żywo o 12:00 - Sprawdź!

Pamiątki po lekkoatletce

Na wystawie prezentowanych będzie kilkanaście wielkoformatowych zdjęć przedstawiających najważniejsze sportowe momenty, a także fotografie z życia prywatnego lekkoatletki.

Reklama

Zobaczyć będzie też można dres i koszulkę reprezentacyjną, dwie pary butów, w których startowała oraz repliki siedmiu medali olimpijskich. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji im. Ireny Szewińskiej.

Wystawa potrwa do 31 lipca w ramach tzw. długiej trasy zwiedzania stadionu.

Irena Szewińska - wybitna postać polskiego sportu

"Bardzo się cieszę, że ta wystawa trafiła właśnie na Narodowy Stadion Lekkoatletyczny. Galeria zdjęć, która jest częścią ekspozycji, to coś więcej niż tylko fotografie. Każda z nich przedstawia jakiś ważny moment i emocje, które temu towarzyszyły. Dlatego gorąco zachęcam do jej zobaczenia" - wspomniał dyrektor generalny Stadionu Śląskiego Bartłomiej Kowalski.

Szewińska zdobyła siedem medali olimpijskich: trzy złote, dwa srebrne i dwa brązowe. Ustanawiała rekordy Polski, Europy i świata w biegach na 100, 200, 400 metrów, w skoku w dal i sztafetach. W 1974 roku została uznana najlepszą sportsmenką globu. Po zakończeniu kariery kierowała PZLA, była wiceprezesem PKOl, a od 1998 roku członkinią Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.

2 lipca 1967 wyrównała rekord świata na 200 m w meczu Polska - ZSRR. Był to pierwszy w historii rekord globu ustanowiony na tym obiekcie.

Komentujemy każdy mecz Euro na żywo - Posłuchaj naszych relacji!

Obiekt w Chorzowie będzie za kilka lat gościł ME

Obchodząca 65-lecie chorzowska arena zyskała latem 2020 miano Narodowego Stadionu Lekkoatletycznego. W maju 2021 odbyły się tam nieoficjalne MŚ sztafet i drużynowe mistrzostwa Europy, a w minioną niedzielę - 67. Orlen Memoriał Janusza Kusocińskiego.

5 września rozegrany zostanie 12. Memoriał Kamili Skolimowskiej. Już wiadomo, że w 2028 Chorzów będzie gościł indywidualne ME.

Dowiedz się więcej na temat: Irena Szewińska | Stadion Śląski w Chorzowie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje