Reklama

Reklama

MŚJ w lekkiej atletyce: Srebro Brzozowskiego w pchnięciu kulą

Krzysztof Brzozowski (MKS MOS Płomień Sosnowiec) pchnął kulę (6 kg) na odległość 21,78 i zdobył w Barcelonie srebrny medal 14. lekkoatletycznych mistrzostw świata juniorów. Aż o 64 cm poprawił należący do niego od 22 czerwca rekord Polski do lat 19.


Konkurs wygrał rezultatem 22,20 Nowozelandczyk Jacko Gill, który rok temu został mistrzem świata U-18. Na początku grudnia kulą o wadze 7,26 kg ustanowił wynikiem 20,38 rekord kraju, zapewniając sobie udział w igrzyskach olimpijskich w Londynie.

W kwietniu ubiegłego roku uzyskał odległość 20,01 i został najmłodszym w historii lekkoatletą, który osiągnął rezultat powyżej 20 m kulą seniorską. Był on lepszy od minimum kwalifikacyjnego na mistrzostwa świata w Daegu w Korei Południowej, jednak Gill nie mógł wystąpić w tych zawodach z powodu zbyt młodego wieku (urodził się 20 grudnia 1994 roku w Auckland).

Reklama

Jego trenerem jest Didier Poppe, który opiekuje się także mistrzynią olimpijską Valerie Vili. Matka Gilla była dyskobolką, a ojciec mistrzem Nowej Zelandii w pchnięciu kulą i rzucie dyskiem.

Krzysztof Brzozowski urodził się 15 lipca 1993 roku w Katowicach. W 2009 roku został wicemistrzem świata do lat 17, a w następnym sezonie wywalczył w Singapurze złoty medal igrzysk olimpijskich młodzieży. W plebiscycie European Athletics na wschodzącą gwiazdę europejskiej lekkoatletyki zajął trzecie miejsce.

Środowe trofeum podopiecznego Andrzeja Kurdziela jest 33. medalem zdobytym przez polskich lekkoatletów w historii startów w mistrzostwach świata juniorów (osiem złotych, 12 srebrnych 13 brązowych). Tylko raz - w 2010 roku w kanadyjskim Moncton - żaden reprezentant Polski nie stanął na podium.

W finale rzutu oszczepem na piątej pozycji uplasowała się Karolina Bołdysz (KS Polonia Pasłęk) rezultatem 54,95, niewiele gorszym od majowego rekordu życiowego (55,36). Konkurs wygrała Szwedka Sofi Flinck najlepszym w tym roku wynikiem na świecie w tej kategorii wiekowej - 61,40.

W półfinałowej serii biegu na 400 m Patryk Dobek (SKLA Sopot) był czwarty - 46,56 i nie zakwalifikował się do najlepszej ósemki, a na 110 m przez płotki Grzegorz Szade (AZS AWF Katowice) był ostatni - 14,05.

Do finału skoku wzwyż awansował Mariusz Baszczyński (UKS Orkan Środa Wlkp.), natomiast odpadł Maciej Kiendzierski (MKLA Łęczyca).

Mistrzami globu na 100 m zostali: Brytyjczyk Adam Gemili - 10,05, który wyprzedził Amerykanina Aarona Ernesta - 10,17, oraz reprezentantka Bahamów Anthonique Strachan - 11,20 (najlepszy w tym roku czas na świecie w gronie juniorek).

Medaliści MŚJ w pchnięciu kulą:

1. Jacko Gill (Nowa Zelandia)    22,20 

2. Krzysztof Brzozowski (Polska) 21,78 - rekord kraju juniorów
3. Damien Birkinhead (Australia) 21,14 - rekord kraju juniorów

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne