Reklama

Reklama

MP w biegach wysokogórskich - tytuły dla Kozielskiej i Świerca

Magdalena Kozielska (Fake Runners Nowy Targ) i Marcin Świerc (Salomon Suunto Poland Warszawa) zdobyli tytuły mistrza Polski w tatrzańskim biegu wysokogórskim im. Franciszka Marduły. Ponad 320 zawodników miało do pokonania 32-kilometrową trasę o przewyższeniu 2218 m.

Uczestnicy MP wystartowali z Krupówek, przebiegli przez miasto, aby dotrzeć na Nosal. Stamtąd przez Kuźnice i Jaworzynkę osiągnęli Halę Gąsienicową. Kolejno pokonali przełęcze: Karb, Świnicką, Liliowe i Suchą, skąd wybiegli na Kasprowy Wierch i zbiegli do Kuźnic. Tu czekało na nich kolejne wzniesienie, czyli szlak na Kalatówki, skąd Ścieżką nad Reglami dotarli do Doliny Białego, a następnie do miasta, gdzie na Placu Niepodległości usytuowana była meta.

Przeciętnemu turyście przejście tych szlaków zajęłoby około 13 godzin, Świerc wbiegł na metę po trzech. Wynik Kozielskiej był niespełna 41 minut gorszy. - Na starcie zabrakło mojej najsilniejszej rywalki, czyli Dominiki Wiśniewskiej-Ulfik. Ania Figura wprawdzie uprawia z powodzeniem narciarstwo wysokogórskie, ale nie stanowiła dziś dla mnie zagrożenia - stwierdziła Kozielska.

Reklama

Zawodniczka z Bańskiej Niżnej k/Nowego Targu zapytana o najtrudniejszy moment biegu powiedziała, że dla niej były to Dolina Białego oraz przełęcz Karb. - Tam dopadał mnie spory kryzys, ale pokonałam słabość i potem było już tylko fajnie - oceniła.

Świerc po raz czwarty z rzędu wywalczył tytuł mistrza Polski w biegu wysokogórskim (skyrunningu). - Dziś cieszyłem się każdym krokiem, ponieważ znam tę trasę i w związku z tym odpowiednio rozłożyłem siły. To był dobry trening, ponieważ przede mną duże wyzwania, czyli m.in. mistrzostwa Europy w Val d'Isere (12-13 lipca), czy ponadstukilometrowy bieg Pucharu Świata Ultra w norweskim Tromaso (2 sierpnia) - wyliczał.

W klasyfikacji drużynowej MP wygrali reprezentanci nowotarskiego klubu Fake Runners.

Mistrzostwa Polski rozegrane zostały w ramach "Zakopiańskiego Weekendu Biegowego", podczas którego przeprowadzono trzy biegi: Sokoła (15,5 km), im. Franciszka Marduły (32 km) oraz im. Władysława hr. Zamoyskiego (10 km).

W imprezie wystartowało łącznie ponad 600 zawodniczek i zawodników. Grand Prix Sokoła, czyli nagrodę dla najlepszego uczestnika wszystkich trzech biegów zdobył Piotr Biernawski (Fake Runners).

Patronem rozgrywanego od 2012 roku biegu wysokogórskiego o tytuł MP jest Franciszek Marduła (1909-2007), zawodnik kadry narodowej w kombinacji norweskiej i biegach narciarskich, uczestnik mistrzostw świata FIS w 1939 roku, wychowawca młodzieży i światowej sławy lutnik.

Marduła działał także w zakopiańskim gnieździe Towarzystwa Gimnastycznego Sokół", uprawiając przez wiele lat strzelectwo oraz gimnastykę.

Medaliści MP w biegach wysokogórskich:

kobiety

1. Magdalena Kozielska (Fake Runners)   3.42,12

2. Anna Figura (Dynafit PL)             3.52.52

3. Natalia Tomasiak (Salco Sport Team)  3.54,00

mężczyźni

1. Marcin Świerc (Salomon Suunto Poland)   3.01,19

2. Bartosz Gorczyca (Buff Team/AltiActiv)  3.06,56

3. Robert Faron (TG Sokół Zakopane)        3.06,57

drużyny

1. Fake Runners Nowy Targ

2. TG Sokół Zakopane

3. Salco Sport Team

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje