Reklama

Reklama

ME: Dobre występy Polaków w eliminacjach

Roman Magdziarczyk zajął szóste miejsce, Grzegorz Sudoł dziesiąte, a Kamil Kalka siedemnaste w chodzie sportowym na 50 km w czwartym dniu lekkoatletycznych mistrzostw Europy w Goeteborgu.

W przedpołudniowej sesji awans do finałów wywalczyli: Wioletta Janowska i Katarzyna Kowalska w biegu na 3000 m z przeszkodami, Piotr Małachowski i Andrzej Krawczyk w rzucie dyskiem oraz Przemysław Czerwiński w skoku o tyczce.

Pogoda jak dla chodziarzy była idealna do półmetka. Potem zaczął padać deszcz, a końcowe kilometry 28 zawodników (5 zeszło z trasy, 2 zdyskwalifikowano) pokonywało w burzy z piorunami.

"Niech w to wszystko piorun strzeli, nie tak miało być. Przyjechałem tu po medal" - mówił rozżalony Roman Magdziarczyk (AZS AWF Gdańsk), którego zawiódł ... żołądek. "Co się z nim stało - nie wiem. Nagle, po czterdziestym kilometrze zbuntował się i wyrzucał z siebie płyny jakie mu dawałem".

Reklama

Grzegorz Sudoł (AZS AWF Kraków) także miał problemy z układem pokarmowym, ale - jak stwierdził - dolegliwości dokuczają mu od czasu do czasu już od czterech lat, kiedy to na obozie w RPA do jego organizmu dostały się bakterie. Z kolei Kamil Kalka (AZS AWF Warszawa) był bardzo osłabiony. "Jak tu nie być wycieńczonym, kiedy trenuję o piątej rano, a potem pracuję osiem godzin".

W odmiennym od zasmuconych chodziarzy nastroju była Wioletta Janowska (AZS AWF Kraków). Po minięciu mety na drugiej pozycji sprawiała wrażenie jakby w ogóle nie biegła. "Faktycznie, nie zmęczyłam się. Chciałam jak najmniejszym kosztem awansować do finału. Najbardziej zadowolona jestem ze sposobu pokonywania rowu z wodą". Pytana o najgroźniejszą rywalkę w walce o złoty medal, podopieczna trenera Zbigniewa Króla wskazała na Białorusinkę Alesję Turawę, która uzyskała najlepszy czas półfinałów - 9.37,01 (Janowska - 9.37,39).

Miłą niespodziankę sprawiła początkująca w tej konkurencji wychowanka Mariana Nowakowskiego, 21-letnia Katarzyna Kowalska (Vectra Włocławek). W pierwszej serii półfinałowej była trzecia, poprawiając rekord życiowy o 10 sekund - z 9.52,85 na 9.42,50.

Piotr Małachowski (Śląsk Wrocław) w drugiej próbie uzyskał kwalifikacyjną do finału odległość - 63,76. Andrzej Krawczyk (AZS AWF Biała Podlaska) awansował z dwunastym wynikiem - 60,11, a jego klubowy kolega Olgierd Stański miał tylko jedną udaną próbę na odległość 59,30, plasującą go na szesnastej pozycji.

"To się nazywa mieć szczęście" - powiedział Krawczyk, który opuszczał stadion w przekonaniu, że nie zdołał wejść do finału. "Byłem pewny, że startujący w drugiej grupie zawodnicy osiągną lepsze ode mnie rezultaty. Ale rywalizowali już w deszczu. Ja natomiast nie jestem w stanie znaleźć przyczyny, dlaczego nie wychodziły mi rzuty. Nie mogłem dostosować techniki do mocy jaką posiadałem".

Kwalifikacyjnej do finału wysokości - 5,65 nie skoczył żaden z 27 tyczkarzy. 5,60 uzyskało sześciu zawodników, a wśród nich Przemysław Czerwiński (MKL Szczecin).

Zadowolona była ze swego biegu Aurelia Trywiańska (AZS AWF Warszawa), która 100 m przez płotki pokonała najszybciej w piątej serii - 12,96 (piąty czas kwalifikacji). "Zależało mi na zwycięstwie aby mieć jak najlepsze rozstawienie w półfinale. Cieszę się przede wszystkim, że wracam do niezłej formy po kontuzji mięśnia dwugłowego, której doznałam w połowie czerwca. Myślę, że praca jaką wykonałam przed sezonem nie ucieknie, a wróci z dobrym efektem. Chciałabym poprawić rekord życiowy".

Do półfinału biegu na 800 m awansowało dwóch Polaków - Mirosław Formela (Sporting Międzyzdroje) z czwartym czasem kwalifikacji - 1.47,39 i Grzegorz Krzosek (RLTL ZTE Radom) z trzynastym -1.48,08.

Medaliści chodu na 50 km:
złoty: Yohan Diniz (Francja)      3:41.39
srebrny: Angel Jesus Garcia (Hiszpania) 3:42.48
brązowy: Jurij Andronow (Rosja)     3:43.26
..
6. Roman Magdziarczyk (Polska)     3:47.37
10. Grzegorz Sudoł (Polska)       3:53.33
17. Kamil Kalka (Polska)        4:01,28

Wyniki Polaków w czwartkowych eliminacjach

kobiety

3000 m z przeszkodami

Wioletta Janowska (AZS AWF Kraków) 9.37,39 awans do finału

Katarzyna Kowalska (Vectra Włocławek) 9.42,50 awans do finału

100 m przez płotki

Aurelia Trywiańska (AZS AWF Warszawa) 12,96 awans do półfinału

mężczyźni

800 m

Mirosław Formela (Sporting Międzyzdroje) 1.47,39 awans do półfinału

Grzegorz Krzosek (RLTL ZTE Radom) 1.48,08 awans do półfinału

rzut dyskiem

Piotr Małachowski (Śląsk Wrocław) 63,76 awans do finału

Andrzej Krawczyk (AZS AWF Biała Podlaska) 60,11 awans do finału

Olgierd Stański (AZS AWF Biała Podlaska) 59,30 odpadł

skok o tyczce

Przemysław Czerwiński (MKL Szczecin) 5,60 awans do finału

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne