Reklama

Reklama

Lekkoatletyka. Złote Kolce dla Justyny Święty-Ersetic i Wojciecha Nowickiego

Justyna Święty-Ersetic (AZS AWF Katowice) i Wojciech Nowicki (Podlasie Białystok) zostali laureatami Złotych Kolców, najbardziej prestiżowej nagrody w polskiej lekkoatletyce. Ranking prowadzony jest od 1970 roku. Z powodu pandemii nie odbyła się tradycyjna gala.

W tym roku tradycyjną punktację zastąpiono głosowaniem - laureatów wybrała specjalnie powołana do tego Kapituła, w której znaleźli się przedstawiciele Telewizji Polskiej, Przeglądu Sportowego oraz Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

Reklama

- Sezon był nietypowy. Zawodnicy nie mieli możliwości pokazania się w imprezach międzynarodowych, bo te zostały odwołane. Nie odbyło się wiele mityngów. Dlatego postanowiono, że w drodze wyjątku zrezygnujemy z tradycyjnego sposobu liczenia i dziesiątki najlepszych wskaże kapituła - tłumaczył międzynarodowy sędzia IAAF  Janusz Rozum, który od lat odpowiada za liczenie rankingowych punktów.

Święty-Ersetic w sezonie halowym poprawiła rekord Polski w biegu na 400 metrów, zwyciężyła w World Athletics Indoor Tour oraz uzyskała drugi czas na świecie. Latem podopieczna Aleksandra Matusińskiego sezon zakończyła z drugim wynikiem w Europie i ósmym na świecie. Teraz - pierwszy raz w karierze - wygrała plebiscyt Złote Kolce.

Za nią uplasowały się specjalizująca się w biegach średnich, a w szczególności na 1500 m Sofia Ennaoui, która po raz pierwszy w karierze ten dystans pokonała poniżej czterech minut oraz wracająca do wysokiej formy po kontuzji oszczepniczka Maria Andrejczyk.

Wśród panów triumfował Nowicki, który w 2020 roku został mistrzem Polski i wynikiem 80,28 był liderem europejskich tabel. Drugie miejsce zajął tyczkarz Piotr Lisek, a trzeci jest kulomiot Michał Haratyk.

Ranking Złotych Kolców powstał w 1970 roku z inicjatywy Andrzeja Gowarzewskiego, wówczas redaktora katowickiego Sportu. Nagrody przyznano po raz 50. Z okazji jubileuszu wyłoniono najlepszych w historii rankingu. Wyróżnieni zostali rekordzistka świata w rzucie młotem Anita Włodarczyk i czterokrotny mistrz olimpijski w chodzie Robert Korzeniowski.

Za odkrycie sezonu 2020 uznano Krzysztofa Różnickiego. W ostatnich miesiącach 17-letni średniodystansowiec z Kaszub zdobył m.in. mistrzostwo Polski seniorów w biegu na 800 metrów. Faustyna Kotłowska zwyciężyła w kategorii paralekkoatletycznej.

Specjalne wyróżnienie "łowca talentów" powędrowało do rąk Stanisława Anioła. Szkoleniowiec ze Stalowej Woli wychował dziesiątki zawodników. W ostatnich latach odkrył dla polskiej lekkoatletyki talent Joanny Jóźwik.

Złote Kolce to najbardziej prestiżowa nagroda w polskiej lekkoatletyce. Wręczana od 1970 roku. Pierwszymi zwycięzcami rankingu byli znakomita płotkarka Teresa Sukniewicz oraz czołowy europejski średniodystansowiec Henryk Szordykowski. 

Więcej aktualności sportowych znajdziesz na sport.interia.pl Kliknij!

Czołówka klasyfikacji Złotych Kolców 2020:

kobiety:

1. Justyna Święty-Ersetic (400 m)

2. Sofia Ennaoui (biegi średnie)

3. Maria Andrejczyk (oszczep)

4. Malwina Kopron (młot)

5. Katarzyna Furmanek (młot)

6. Małgorzata Pazda-Pozorska (biegi długie)

mężczyźni:

1. Wojciech Nowicki (młot)

2. Piotr Lisek (tyczka)

3. Michał Haratyk (kula)

4. Marcin Krukowski (oszczep)

5. Marcin Lewandowski (biegi średnie)

6. Paweł Fajdek (młot)

mar/ krys/

Dowiedz się więcej na temat: złote kolce | Justyna Święty-Ersetic | wojciech nowicki

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje