Reklama

Reklama

Lekkoatletyka. Van Niekierk pierwszy raz od trzech lat wystartuje poza RPA

Mistrz olimpijski z Rio de Janeiro i rekordzista świata w biegu na 400 m Wayde van Niekerk wystąpi we wtorkowych zawodach w szwajcarskim mieście Bellinzona. Będzie to pierwszy od trzech lat start południowoafrykańskiego lekkoatlety poza jego ojczyzną.

Pierwotnie van Niekerk miał wznowić po długiej przerwie występy poza RPA 1 sierpnia w zawodach testowych w Trieście. Nie wziął jednak w nich udziału - dzień przed imprezą media poinformowały, że podczas treningów we Włoszech miał pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa.

Reklama

Mityng w Bellinzonie planowo miał się odbyć w maju, ale został przełożony z powodu pandemii Covid-19.

Van Niekerk w październiku 2017 roku, uczestnicząc w pokazowym meczu rugby, doznał poważnej kontuzji kolana - zerwał więzadła i uszkodził chrząstkę. Musiał przejść operację, a proces rehabilitacji ciągle się przedłużał. Pod koniec lutego bieżącego roku, po dwóch i pół roku przerwy, wrócił na bieżnię, wygrywając rywalizację na 200 m podczas zawodów w Bloemfontein. Niedługo później sportowa rywalizacja niemal na całym świecie zamarła z powodu pandemii. 28-letni lekkoatleta od tego czasu startował tylko w kilku imprezach w RPA.

Po raz pierwszy znalazł się na ustach wszystkich miłośników lekkiej atletyki w 2016 roku, gdy w Rio de Janeiro wywalczył olimpijskie złoto, ustanawiając przy tym rekord globu - 43,03. Rok później w Londynie   został mistrzem świata na tym samym dystansie, a na 200 m był drugi. Od jakiegoś już czasu powtarza, że jego celem jest pokonanie bariery 43 sekund na 400 m.

an/ cegl/

Dowiedz się więcej na temat: Wayde van Niekerk

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama