Reklama

Reklama

Lekkoatletyka. Nie żyje mistrz olimpijski Hartwig Gauder

W wieku 65 lat zmarł w środę Hartwig Gauder, były niemiecki chodziarz, mistrz olimpijski z 1980 roku w barwach NRD.

Przyczyną śmierci Gaudera był zawał serca - podały niemieckie media.

W 1997 roku Gauder przeszedł przeszczep serca, rok wcześniej wszczepiono mu sztuczne serce. Był wielkim zwolennikiem i propagatorem transplantologii.

Premier Turyngii Bodo Ramelow nazwał go niestrudzonym wojownikiem w tej dziedzinie i wielkim człowiekiem.

Urodzony w 1954 roku Hartwig do 1990 roku reprezentował barwy Niemieckiej Republiki Demokratycznej, a potem zjednoczonych Niemiec.

Był mistrzem NRD i rekordzistą Europy w chodzie na 20 kilometrów. Później zaczął rywalizować na 50 kilometrów i także na tym dystansie nie miał sobie równych w kraju.

Reklama

Właśnie na tym morderczym dystansie został mistrzem olimpijskim w Moskwie w 1980 roku. Osiem lat później na igrzyskach w Seulu wywalczył brąz.

Był także mistrzem świata, jak również złotym i brązowym medalistą mistrzostw Europy. A także halowym mistrzem Europy na 5000 m.

Na mistrzostwach świata w Tokio w 1991 roku, już w barwach zjednoczonych Niemiec, sięgnął po brąz. Dwa lata później zakończył czynną karierę.

Po wspomnianym przeszczepie serca ukończył maraton nowojorski, a także wszedł na najwyższy szczyt Japonii - Fudżi (3776 m n.p.m.).

WS

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL