Reklama

Reklama

Lekkoatletyka. ​Kalle Berglund z rekordem Szwecji na 2000 metrów

​Kalle Berglund był w marcu pierwszym szwedzkim sportowcem, u którego stwierdzono koronawirusa. W poniedziałek ustanowił rekord kraju w biegu na 2000 metrów należący od 45 lat do Andersa Gaerderuda.

Podczas mityngu w podsztokholmskiej dzielnicy Sollentuna Berglund wystartował po raz pierwszy w tym sezonie. Z powodu braku imprez sportowych w ostatnich miesiącach organizatorzy z zawodnikami zdecydowali się na nietypowy dystans.

Reklama

"Celem był przede wszystkim start. Nie wiedziałem, w jakiej jestem dyspozycji zwłaszcza po przejściu koronawirusa i długiej przerwie w treningach. Dystans odpowiadał mi bardzo biorąc pod uwagę, że był to mój debiut w tym roku, więc teraz już wiem, w którym miejscu jestem pod względem formy i szykuję się na 1500 metrów 14 sierpnia w Monako. To z pewnością będzie bardzo szybki bieg" - powiedział biegacz na antenie telewizji SVT transmitującej zawody.

Czas Berglunda to 4.59,71. Poprzedni - 5.02,09 - ustanowiony w Londynie w 1975 roku należał do Andersa Gaerderuda, wielkiego rywala Bronisława Malinowskiego na dystansie 3000 metrów z przeszkodami.

Gaerderud zdobył zloty medal olimpijski w Montrealu (1976) bijąc rekord świata przed drugim na mecie Malinowskim. Polak triumfował cztery lata później na igrzyskach w Moskwie.

Zbigniew Kuczyński

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama