Reklama

Reklama

Lekkoatletyka. Eliud Kipchoge: Nie chodzi o to, aby stać się sławnym

Codzienność rekordzisty świata w maratonie to nie jest pławienie się luksusie. Eliudowi Kipchoge daleko jest do celebryckich zwyczajów. W jego obozie liczy się przede wszystkim bieganie. Nie mam dodatkowych pieniędzy, żeby zmusić umysł do szaleństwa" – mówi Kenijczyk.

Kiedy sportowe wyniki są na ustach kibiców na całym świecie, zazwyczaj niedługa droga do stania się gwiazdą i całkowitej zmiany myślenia. Pracowitość w połączeniu z talentem zaczynają przynosić nie tylko sławę, ale też zdecydowanie inne możliwości. Wtedy granica między normalnością a wejściem do stereotypowego świata celebryckiego jest bardzo cienka. Tej właśnie nie ma zamiaru przekraczać Eliud Kipchoge - człowiek, który dystans maratonu przebiegł poniżej dwóch godzin.

"Nie mam dodatkowych pieniędzy, żeby zmusić umysł do szaleństwa. Jestem człowiekiem i pozostaję jako człowiek. Pieniądze trzymają się z daleka ode mnie. Nie pracuję z pieniędzmi; pieniądze są w banku. Chcę prowadzić proste życie" - mówi BBC Kenijczyk.

Reklama

35-latek cały swój roboczy tydzień spędza w obozie. Od poniedziałku do soboty zamieszkuje razem z innymi biegaczami. Tak samo sprząta, ma takie same warunki. Nie dzieli jedynie pokoju z drugim biegaczem.

Do rodzinnego domu, gdzie mieszkają jego żona i troje dzieci wcale nie dzieli go długa droga. Liczy się przede wszystkim skupienie na treningu. Dwie jednostki dziennie, jedzenie, sen. Czy takie całkowite skupienie się na pracy, to plan na stanie się najlepszym w swojej dziedzinie?

"Nasze żucie tutaj jest bardzo proste. Wstajesz rano, idziesz pobiegać, jeśli to dzień na sprzątanie, sprzątamy lub zwyczajnie odpoczywamy. Potem idziemy na lunch i masaż. O godzinie czwartej drugi bieg, wieczorna herbata, relaks i spanie. To takie proste" - dzieli się swoją codziennością Kipchoge.

Na skromność lekkoatlety zwraca też uwagę jego żona. Znany wszystkim z absolutnie kosmicznych wyników biegacz, w domu swój czas poświęca na zabawę z dziećmi. Jest punktualny i chętnie zasiada z rodziną do oglądania wyścigów F1. Raz na jakiś czas wsiada do taksówki motocyklowej i jak wszyscy robi zakupy. Jego sposobem na relaks jest zaś kontakt ze zwierzętami.

"Zwierzęta są dobre, szczególnie po treningu - chodzisz do zwierząt i czujesz się zrelaksowany. Możesz odświeżyć swój umysł" - dodał złoty medalista olimpijski z Rio de Janeiro.

Dzieci w Kenii do szkoły często docierają biegiem. Jako nastolatek Kipchoge, oprócz nauki, nauczył się też pracować. Sumienności natomiast nauczył się transportując mleko na rowerze. To 40 kilometrów jazdy z domu do miasta.

Kipchoge jest oficjalnym rekordzistą świata w maratonie z 2018 roku, ale na swoim koncie ma też nieoficjalny rekord, który przed rokiem ustanowił w specjalnie zorganizowanym dla niego wyzwaniu. Wówczas stało się jasne, że kolejna ludzka granica jest tylko granicą umowną. Wszystko jest możliwe i zapewne to jeszcze nie jest ostatnie słowo 35-latka, będącego na ustach całego świata.

O wyjątkowości biegacza mówią też jego współpracownicy. Zdaniem Patricka Sanga - trenera gwiazdy lekkiej atletyki, Kipchoge przez ponad 20 lat nie odpuścił sobie ani jednej sesji treningowej.

"Utrzymanie formy jest naprawdę trudne, ale Eliud ułatwia mi pracę nad nim. Jeśli poczuje problem, natychmiast do mnie przyjdzie po biegu, a nawet wróci do swojego pokoju i możemy go przygryźć w zarodku. To ciało, które mamy, jeśli potraktujesz je dobrze, to ono też potraktuje cię dobrze. Jeśli źle się z nim obchodzisz, to ono też źle się zachowuje"- twierdzi fizjoterapeuta Peter Nduhiu.

Jeszcze jednym dowodem na skromność Kenijczyka jest jego zachowanie po wielkich sukcesach. Nie ma miejsca na czerwone dywany. Jeśli praca została dobrze wykonana, czas na odpoczynek, aby móc wkrótce znów wrócić do treningów na pełnych obrotach.

 "Gdyby ktoś inny przekroczył granicę dwóch godzin, byłby karnawał. Co zrobił Eliud? Wrócił do obozu, napił się herbaty z drużyną i zaczął od nowa" - dodał Nduhiu.

Filozofia życia Kenijczyka jest niespotykana w XXI wieku. Na świecie nie brakuje wybitnych jednostek, które w sporcie osiągają niewyobrażalne dla większości wyniki. Nawet jeśli trenują w ciszy i nie dzielą się swoim zżyciem prywatnym, często czerpią przyjemność z tego, że są znani, wykorzystując swoje pięć minut.

"Najważniejsze dla mnie jest inspiracja, a nie sława. Nie chodzi o to, aby stać się sławnym, ale rozpowszechniać tę inspirację u każdego człowieka. Szczęściem dla mnie jest, kiedy spotykam ludzi, którzy mówią mi, że żaden człowiek nie jest ograniczony. To mnie uszczęśliwia" - zakończył Eliud Kipchoge.Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje