Reklama

Reklama

Lekkoatletyka. Biegali w Amsterdamie, Lizbonie, Poznaniu i Krakowie

Miniony weekend upłynął pod znakiem półmaratonów i maratonu. Czołowi polscy biegacze rywalizowali o życiówki i próbowali mierzyć się z krajowymi rekordami. Tego wyczynu dokonała Karolina Nadolska, bijąc rekord Polski podczas półmaratonu w Poznaniu. Na trasach w Lizbonie, Amsterdamie oraz w Krakowie też padały całkiem niezłe wyniki.

Kolejny już weekend upłynął pod znakiem biegowych emocji. Tym razem listę najciekawszych wydarzeń zdominowały półmaratony, a największym osiągnięciem dla polskiej sceny biegów długodystansowych stał się wynik Karoliny Nadolskiej, która w Poznaniu wyśrubowała nowy rekord Polski na poziomie 1:09:18.

Podczas PKO Poznań Półmaraton najszybsza wśród pań okazała się Kenijka Tabitha Gichia (1:09:02). Drugie miejsce przypadło Nadolskiej, a podium uzupełniła Izabela Paszkiewicz ze świetnym rezultatem 1:10:13. To zresztą rekord życiowy Polki, który daje jej trzecie miejsce w krajowej tabeli wyników na tym dystansie.

Reklama

Wśród panów w czołowej dziesiątce w Poznaniu zameldowało się trzech "Biało-Czerwonych". 7. był Kamil Karbowiak (1:04:00), 9. Marcin Chabowski (1:04:38), a 11. Adam Nowicki (1:05:37). Zwyciężył Huseyidin Mohamed Esa z wynikiem 59:32, ustanawiając rekord trasy. Dla Etiopczyka był to półmaratoński debiut.

Półmaraton w Lizbonie

Dużą ciekawość mógł wzbudzać start Krystiana Zalewskiego, który w Lizbonie chciał pokusić się o rekord życiowy, a co za tym idzie również rekord kraju. Biegacz, który dzierży najlepszy wynik w Polsce w półmaratonie (1:01:32) nie miał jednak dnia na to, aby myśleć o poprawie tego rezultatu. Finalnie Zalewski zakończył rywalizację na 12. pozycji z wynikiem 1:05:52.

W Lizbonie najszybszy okazał się Etiopczyk Dibaba (1:01:21).

Szybkie bieganie w Krakowie

Nad Wisłą głośno było również w Krakowie. Wszystko za sprawą 7. Cracovia Półmaratonu Królewskiego.

Wśród pań należy odnotować wyniki czołowych polskich biegaczek. Najlepsza okazała się Monika Jackiewicz, która przecięła linię mety ze zwycięskim czasem 1:13:40. Kilkanaście sekund za nią przybiegła Paulina Kaczyńska (1:13:59). Podium uzupełniła z kolei Iwona Bernardelli (1:14:24).

Najszybszy w Krakowie był Witalij Szafar (1:03:49). Chwilę po nim na metę wbiegł Tomasz Grycko z wynikiem 1:04:34. Podium uzupełnił z kolei Damian Kabat (1:05:20).

Królewski dystans w Amsterdamie

Maraton w Amsterdamie przyniósł rekordy trasy zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet.

Najszybszy okazał się Tamirat Tola z Etiopii, który uzyskał czas 2:03:38. Wśród kobiet rywalizację wygrała Kenijka Angela Tanui. Jej wynik to 2:17:57.

Warto dodać, że poprzednim najszybszym wynikiem na tej trasie był rezultat z 2018 roku. Wówczas Lawrence Cherono przebiegł maraton w 2:04:06.

AB

 

 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje