Reklama

Reklama

Lekkoatletyczne MŚ. Złoto Mutaza Barshim w skoku wzwyż

Katarczyk Mutaz Essa Barshim, trenowany przez Stanisława Szczyrbę, wynikiem 2,35 zdobył złoty medal lekkoatletycznych mistrzostw świata w Londynie w skoku wzwyż. Drugi był startujący pod neutralną flagą Rosjanin Danił Łysenko, a trzeci Majed Eddil Ghazzal z Syrii.

Barshim, faworyt i lider tegorocznej listy, po zaliczeniu w pierwszych próbach pięciu wysokości był już pewny pierwszego mistrzostwa świata w karierze na otwartym stadionie. Później trzykrotnie atakował 2,40, ale bez powodzenia. W tym roku miał już 2,38 i wielu ekspertów uważało, że w Londynie wicemistrza olimpijskiego z Rio de Janeiro stać na poprawienie rekord globu Javiera Sotomayora z 1993 roku (2,45).

W Londynie pod nieobecność kontuzjowanego mistrza z Rio de Janeiro Kanadyjczyka Dereka Drouina i będącego w słabszej formie mistrza świata z 2013 i wicemistrza z 2015 Ukraińca Bohdana Bondarenko po medale sięgnęli 21-letni Rosjanin startujący pod neutralną flagą Łysenko i 30-letni Syryjczyk Eddil Ghazzal. Dla obydwu to pierwsze medale w międzynarodowych zawodach tej rangi.

Reklama

Rosjanin skoczył 2,32, a Syryjczyk 2,29. Tyle samo zaliczył czwarty Meksykanin Edgar Rivera i piąty, mający polskich rodziców, ale urodzony w Bielefeld i reprezentujący Niemcy Mateusz Przybyłko.

W finale zabrakło mistrza Polski Sylwestra Bednarka (RKS Łódź), który w eliminacjach osiągnął 2,26, zaś wysokością kwalifikacyjna było 2,31. Brązowy medalista globu z 2009 roku i pierwszy na halowych mistrzostwach Europy w Belgradzie w tym roku (2,32) został sklasyfikowany w Londynie na 20. miejscu.

Medaliści skoku wzwyż mężczyzn i miejsca Polaków:

1. Mutaz Essa Barshim (Katar)                    2,35

2. Danił Łysenko (Rosjanin po neutralną flagą)   2,32

3. Majed Eddil Ghazzal (Syria)                   2,29

...

20. Sylwester Bednarek (Polska)                  odpadł w eliminacjach (2,26)


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama