Reklama

Reklama

Lekkoatletyczne MŚ. Usain Bolt dopiero trzeci na 100 m. Złoto dla Justina Gatlina

Sensacja w finale biegu na 100 m lekkoatletycznych mistrzostw świata w Londynie. Wielki faworyt Usain Bolt, który po tych zawodach kończy karierę, zajął dopiero trzecie miejsce. Wyprzedzili go dwa Amerykanie - Justin Gatlin i Christian Coleman.

Finał biegu na 100 m mężczyzn zawsze wzbudza ogromne emocje. Walka o medale w tej konkurencji była ukoronowaniem drugiego dnia MŚ w Londynie, a oczy kibiców skierowane były na jednego zawodnika - Usaina Bolta.

Rekordzista globu awansował do finału z drugim czasem. W półfinale lepszy od słynnego Jamajczyka okazał się Amerykanin Christian Coleman z wynikiem 9,97. Bolt uzyskał czas 9,98. Tylko ci dwaj sprinterzy uzyskali w półfinałach wyniki poniżej 10 sekund. To właśnie w młodym Amerykaninie eksperci upatrywali zawodnika, który mógłby zagrozić wielkiemu faworytowi. Bolt pojawił się na stadionie uśmiechnięty, zrelaksowany, pewny siebie.

Reklama

Podobnie jak w półfinale Bolt zaspał na starcie. Jak z procy z bloków startowych ruszył Coleman, który objął prowadzenie. Wydawało się, że Bolt na dystansie odrobi straty. Tymczasem fantastycznie spisał się Justin Gatlin. Amerykanin rzutem na taśmę wyprzedził Colemana, a Bolt minął metę dopiero na trzecim miejscu. Gatlin uzyskał swój najlepszy czas w tym sezonie - 9,92. Wynik Colemana to 9,94, a Bolta 9,95.

Po biegu Gatlin uklęknął i złożył pokłon Boltowi, jako dowód szacunku i uznania dla jego wielkich sportowych osiągnięć. "Rywalizacja z Usainem Boltem była dla mnie zaszczytem, nawet jak z nim przegrywałem, ale dziś udało mi się go pokonać" - powiedział Gatlin przed kamerami stacji Eurosport.

Jamajczyk (21 sierpnia skończy 31 lat) był niepokonany na tym dystansie na wielkich imprezach od igrzysk w Pekinie w 2008 roku. Wyjątkiem był finał MŚ w Daegu w 2011 roku, gdzie został zdyskwalifikowany za falstart. W sobotę wywalczył 14. medal imprezy tej rangi, z czego 11 ma złotych.

Gatlin na 100 m w MŚ triumfował już... 12 lat temu. Stracił później tytuł, podobnie jak zwycięstwo na 200 m, wskutek przyłapania na stosowaniu dopingu. Wygrywając w wieku 35 lat został najstarszym w historii mistrzem globu na najkrótszym dystansie. 


Wyniki finału biegu na 100 m:

1. Justin Gatlin (USA) 9,92 s
2. Christian Coleman (USA) 9,94
3. Usain Bolt (Jamajka) 9,95
4. Yohan Blake (Jamajka) 9,99
5. Akani Simbine (RPA) 10,01
6. Jimmy Vicaut (Francja) 10,08
7. Reece Prescod (Wielka Brytania) 10,17
8. Bingtian Su (Chiny) 10,27

RK


Dowiedz się więcej na temat: usain bolt

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama