Reklama

Reklama

Lekkoatletyczne MŚ. Ennaoui i Jóźwik w półfinałach na 800 m

Sofia Ennaoui (LKS Lubusz Słubice) i Joanna Jóźwik (AZS AWF Warszawa) awansowały do półfinałów rywalizacji w biegu na 800 m w lekkoatletycznych mistrzostwach świata w Pekinie. Ta pierwsza wygrała swoją serię eliminacyjną, a Jóźwik w swojej była druga.

Sprawdź, kiedy nasi będą walczyć o medale!

19-letnia Ennaoui wygrała swoją serię eliminacyjną czasem 2.01,16. Zwycięstwo zapewniła sobie, już tradycyjnie, świetnym finiszem.

- Z nowymi siłami wracam po dwóch dniach odpoczynku i całkiem nieźle, jak widać, mi to wychodzi. Jestem zadowolona. Nie biegłam jeszcze na maksa. Jak zobaczyłam na ostatniej prostej, że rywalki obrały tempo spacerowe, to uznałam, że trzeba to wygrać - skomentowała zawodniczka, która ma już za sobą występ na 1500 m.

Reklama

Teraz całą uwagę skupia na tym, by wejść do finału.

- Miałyśmy z Asią Jóźwik szczęście, że biegałyśmy w dwóch najwolniejszych biegach. Siły zachowałyśmy. Taktykę zrealizowałam w stu procentach. Na pierwszym kole miałam trzymać się z tyłu, ale nie pozwolić na to, by mi dziewczyny uciekły. Potem ruszyłam i się udało - relacjonowała.

Jeszcze we wtorek czuła duże zmęczenie po rywalizacji na 1500 m, gdzie odpadła w półfinale. - A dzisiaj wstąpiły we mnie nowe siły. Nie mam pojęcia co się dzieje. Chyba jakiś cud - śmiała się.

Zobacz wypowiedź Sofii Ennaoui dla TVP:

Z kolei Jóźwik, brązowa medalistka ubiegłorocznych mistrzostw Europy, spokojnie przybiegła na drugiej pozycji - 2.01,62 - kontrolując sytuację na decydujących metrach. Wcześniej jednak o mało nie doszło do jej kolizji z Andreą Foster po tym, jak reprezentantka Gujany przewróciła się na bieżnię.

- Przestraszyłam się w trakcie biegu, jak rywalka się potknęła i upadła. Na szczęście w nią nie wbiegłam. Najważniejsze, że czuję się bardzo dobrze przygotowana. Ostatnią prostą już kontrolowałam i starałam się wyłącznie być w "trójce" - oceniła Jóźwik.

Podopieczna trenera Andrzeja Wołkowyckiego nie mogła się doczekać pierwszego startu.

- Od tygodnia jestem w Pekinie i już bardzo chciałam wystartować. Adam Kszczot mi pokazał, że można zdobyć medal na tym dystansie - dodała.

Polki uzyskały 22. i 28. wynik eliminacji, ale biegły w dość wolnych seriach. Najszybsza była Białorusinka Maria Arzamasowa - 1.58,69.

Finiszem zaimponowała także mistrzyni świata z Berlina (2009) reprezentantka RPA Caster Semenya. Jako ostatnia wbiegła na końcową prostą swojej serii, ale rywalizację zakończyła na trzecim miejscu - 1.59,59 i znalazła się w półfinale.

- Nie spodziewałam się tak szybkiego biegu. To było aż za szybko. Najważniejszy był jednak awans, a to się udało - powiedziała Semenya, o której głośno zrobiło się sześć lat temu nie tylko za sprawą sukcesów na bieżni, ale i pojawiających się wątpliwości co do jej płci.

Światowa federacja po przeprowadzeniu wielomiesięcznych, skomplikowanych testów wreszcie ponownie dopuściła ją do startów. W igrzyskach olimpijskich w Londynie była druga na swoim koronnym dystansie, ale w 2013 roku nie osiągnęła minimum kwalifikacyjnego do mistrzostw świata w Moskwie.

Trzy biegi półfinałowe, po osiem zawodniczek w każdym, zostaną rozegrane w czwartek. Finał zaplanowano na sobotę.

Zobacz wypowiedź Joanny Jóźwik dla TVP:

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje