Reklama

Reklama

Lekkoatletyczne MŚ: Anita Włodarczyk zdobyła złoty medal w rzucie młotem!

Anita Włodarczyk zdobyła złoty medal w rzucie młotem lekkoatletycznych mistrzostw świata w Pekinie. Rekordzistka globu zdeklasowała rywalki wygrywając z wynikiem 80,85 m. To nowy rekord mistrzostw! "Biało-czerwoni" wywalczyli już sześć medali w stolicy Chin.

Mamy złoto! Sprawdź, komu kibicować w MŚ w lekkoatletyce

Reklama

Włodarczyk była murowaną faworytką konkursu. Rekordzistka globu (81,08 m) pokazała moc już w eliminacjach. Polka już w pierwszej próbie posłała młot na odległość 75,01 m, a minimum kwalifikacyjne wynosiło 72,50 m. Żadnej z zawodniczek nie udało się rzucić dalej.

W eliminacjach wystąpiły jeszcze dwie Polki - Joanna Fiodorow i Malwina Kopron. Obie nie zdołały awansować do finałowej "12".

"Ostatnio przegrałam złoto z Rosjanką Tatianą Łysenko. Teraz jej nie ma, więc bardzo bym chciała stanąć na najwyższym stopniu podium" - mówiła Włodarczyk.

Polka rozpoczęła, jak na jej możliwości, spokojnie. Na dzień dobry posłała młot na odległość 74,40 m. Jedynie Francuzka Alexandra Tavernier uzyskała zbliżony wynik (74,02), a pozostałe rywalki miały dużo słabsze rzuty. Po pierwszej serii prowadziła Włodarczyk przed Tavernier. Trzecie miejsce zajmowała faworytka gospodarzy Wenxiu Zhang (73,47).

W drugiej wicemistrzyni olimpijska z Londynu pokazała, że to ona będzie rozdawać karty w konkursie. Włodarczyk poprawiła się w porównaniu z pierwszym rzutem o ponad cztery metry - 78,52. Polka umocniła się na pozycji liderki i tym wynikiem nie pozostawiła złudzeń rywalkom.

Za plecami naszej zawodniczki nastąpiła zmiana. Wenxiu Zhang uzyskała swój najlepszy wynik w sezonie (75,92), co dało jej awans na drugie miejsce. Na trzecie spadła Tavernier.

Kolejna seria to popis Włodarczyk. Polka rzuciła jeszcze lepiej niż w poprzednich dwóch próbach - 80,27! To nowy rekord mistrzostw! Zaledwie 81 centymetrów bliżej od jej własnego rekordu świata! Polka pokazała, że formę na MŚ w Pekinie przygotowała wyśmienitą.

Walka o złoto była praktycznie rozstrzygnięta już na półmetku rywalizacji. Żadna z rywalek nie była bowiem w stanie w jakikolwiek sposób zagrozić naszej mistrzyni.

Przed decydującą fazą konkursu, z udziałem ośmiu najlepszych, w przypadku Włodarczyk była tylko jedna niewiadoma. Czy Polka jest w stanie pobić rekord świata? 30-letnia zawodniczka w czwartej próbie znów się poprawiła - 80,85! Włodarczyk po raz trzeci w karierze przekroczyła magiczną barierę 80 m! Do wyrównania rekordu świata zabrakło 23 cm!

W piątej serii Włodarczyk uzyskała nieco groszy wynik (79,31), ale i tak nieosiągalny dla rywalek. Wyglądało to tak, jakby Polka chciał oszczędzać siły na ostatni rzut i próbę pobicia rekordu świata. Włodarczyk ostatni rzut "spaliła", ale i tak była bezkonkurencyjna.

Srebrny medal zdobyła Wenxiu Zhang (76,33), a brązowy Tavernier (74,02). Niemka Betty Heidler nie liczyła się w walce o medale. Zajęła dopiero siódme miejsce (72,56).

Włodarczyk zdobyła szósty medal dla reprezentacji Polski w Pekinie. Wcześniej złoto wywalczył Paweł Fajdek w rzucie młotem, srebro Adam Kszczot na 800 m, a brąz Wojciech Nowicki w rzucie młotem, Paweł Wojciechowski w skoku o tyczce i Piotr Lisek również w skoku o tyczce.

Autor: Robert Kopeć

Wyniki finału konkursu rzutu młotem:

1. Anita Włodarczyk (Polska) 80,85 m (rekord mistrzostw świata)
2. Wenxiu Zhang (Chiny) 76,33
3. Alexandra Tavernier (Francja) 74,02
4. Sophie Hitchom (Wlk. Brytania) 73,86
5. Zheng Wang (Chiny) 73,83
6. Kathrin Klaas (Niemcy) 73,18
7. Betty Heidler (Niemcy) 72,56
8. Zalina Margijewa (Mołdawia) 72,38
9. Amanda Bingson (USA) 72,35
10. Alena Sobalewa (Białoruś) 70,09
11. Rosa Rodriguez (Wenezuela) 67,78
Amber Campbell (USA) nie sklasyfikowana, trzy próby spalone

Zobacz wywiad TVP Sport:

Dowiedz się więcej na temat: Anita Włodarczyk | lekkoatletyczne MŚ

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje