Reklama

Reklama

Lekkoatletyczne HME: 1 marca decyzja w sprawie startu Łasickiene

​Trzykrotna mistrzyni świata w skoku wzwyż Maria Łasickiene nadal nie wie, jaka jest jej sportowa przyszłość. Wprawdzie w Moskwie wywalczyła siódmy raz tytuł mistrzyni Rosji, ale czy wystąpi w europejskim czempionacie i igrzyskach w Tokio rozstrzygnie się 1 marca.

W krajowych mistrzostwach Łasickienie nie zachwyciła. Złoto dał jej skok na 1,94. To - jak na jej standardy - słaby wynik. Rosjanka przyzwyczaiła bowiem fanów, że dwa metry uzyskuje niemal na zawołanie. Teraz jednak w głowie nie tylko ma treningi, ale czeka także na rozstrzygnięcia w sprawie dalszej kariery.

Reklama

Już jedne igrzyska - w Rio de Janeiro w 2016 roku - oglądała w telewizji. To była "kara", jaką poniosła cała reprezentacja za aferę dopingową w kraju. 1 marca World Athletics ma zdecydować, czy jedna z najlepszych lekkoatletek ostatnich lat, dominatorka w swojej konkurencji, będzie miała prawo powalczyć o olimpijskie złoto oraz czy na początku marca stanie na starcie halowych mistrzostw Europy w Toruniu.

Na to właśnie liczą też kibice. Bo poza trzymaniem kciuków za Kamilę Lićwinko, chcą zobaczyć też pojedynek Łasickiene - Jarosława Machuczich. Zaledwie 19-letnia Ukrainka wygrała w tym sezonie wszystkie zawody, w jakich startowała. Imponujące są także jej wyniki. W każdym mityngu skakała dwa metry lub wyżej. Do niej należy też najlepszy tegoroczny rezultat na świecie - 2,06.

Łasickiene nie miała w tym roku możliwości rywalizacji na międzynarodowej scenie, bo rosyjscy lekkoatleci są na razie wykluczeni z zawodów. World Athletics każdy przypadek rozważa jednak oddzielnie. Wniosek o pozwolenie na starty - choć tylko pod neutralną flagą - Rosjanka złożyła. Teraz czeka na decyzję. Ta wcale nie jest oczywista, mimo że Łasickiene nigdy nie była podejrzewana o stosowanie niedozwolonych środków.

Jej wielkim marzeniem są igrzyska olimpijskie. W 2016 roku była w życiowej formie, ale w Rio de Janeiro Rosjanie nie zostali dopuszczeni do rywalizacji. W Tokio chciałaby stanąć na podium.

Dowiedz się więcej na temat: Maria Lasickiene | Lekkoatletyczne HME

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama