Reklama

Reklama

Kamila Lićwinko pierwszą Polką, która skoczyła dwa metry

Kamila Lićwinko, znana wcześniej pod nazwiskiem Stepaniuk, wygrała wynikiem dwa metry konkurs skoku wzwyż w niemieckiej miejscowości Arnstadt. Zawodniczka Podlasia Białystok jest pierwszą Polką, która pokonała taką wysokość w historii krajowej lekkoatletyki.

To drugie w tym roku znaczące osiągnięcie urodzonej 22 marca 1986 roku w Bielsku Podlaskim absolwentki Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Białymstoku, której trenerem jest mąż Michał Lićwinko. 22 stycznia w Cottbus rezultatem 1,96 m poprawiła halowy rekord Polski; od 30 lat należał on do Danuty Bułkowskiej i wynosił 1,95 m.

Latem minionego roku, w mityngu w Opolu, ustanowiła również absolutny rekord kraju - 1,99. Sobotni wynik 2 m jest drugim tegorocznym na świecie. Centymetr wyżej skoczyła 6 lutego w Sztokholmie 21-letnia Rosjanka Maria Kuczyna.

Zawody w Arnstadt zawsze słynęły z doskonałych wyników. Polka została 39. zawodniczką w historii organizowanego od 1977 roku mityngu, która pokonała wysokość dwóch metrów. 4 lutego 2006 roku Szwedka Kajsa Bergqvist ustanowiła halowy rekord świata skacząc 2,08.

Reklama

Wiele emocji dostarczyła rywalizacja mężczyzn, którą zdominowali Rosjanie. Zajęli wszystkie miejsca na podium. Wygrał mistrz olimpijski z Londynu Iwan Uchow przed Aleksiejem Dmitrikiem i Lwem Missirowem.

Niebywałym wydarzeniem jest to, że Uchow oraz Dmitrik pokonali wysokość 2,40 i atakowali halowy rekord świata. Ten od 1989 roku należy do Javiera Sotomayora i wynosi 2,43. Kubańczyk jest także od 1993 roku rekordzistą na stadionie - 2,45.

Jak podkreślił Maciej Jałoszyński z PZLA fakt, że dwóch zawodników uzyskało rezultat po 2,40 i atakowało rekord świata, to rzadko spotykane wydarzenie. Uchow i Dmitrik zostali pierwszymi w historii zawodów lekkoatletami, którzy pokonali w Arnstadt 2,40 (dotychczas wynik lepszy od 2,30 uzyskało 125 skoczków startujących w mityngu Hochsprung mit Musik).

"Nie przypominam sobie, aby taka sytuacja miała miejsce w hali, a i na stadionie. Skoki na 2,40 są w ogóle rzadkością. Po raz pierwszy w XXI wieku taką wysokość pokonał w amerykańskiej miejscowości Eugene 1 czerwca 2013 roku Katarczyk Mutaz Essa Barshim, prowadzony przez polskiego trenera Stanisława Szczyrbę" - powiedział.

Przed Barshimem po raz ostatni tak wysoko skoczył trzynaście lat wcześniej Rosjanin Wiaczesław Woronin.

Tegoroczna edycja zawodów była prawdopodobnie ostatnią. 77-letni dyrektor Hubertus Triebel zapowiedział niedawno, że odchodzi z tego stanowiska, a następców nie ma.

Wyniki skoku wzwyż kobiet:

1. Kamila Lićwinko (Polska)            2,00

2. Marie-Laurence Jungfleisch (Niemcy) 1,97

3. Emma Green-Tregaro (Szwecja)        1,94

   Ruth Beitia (Hiszpania)             1,94

5. Nadia Duszanowa (Uzbekistan)        1,94

6. Irina Gordiejewa (Rosja)            1,94

Wyniki skoku wzwyż mężczyzn:


1. Iwan Uchow (Rosja)          2,40

2. Aleksiej Dmitrik (Rosja)    2,40

3. Lew Missirow (Rosja)        2,33

4. Donald Thomas (Bahamy)      2,33

5. Marco Fassinotti (Włochy)   2,33

6. Andrej Silnow (Rosja)       2,24

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL