Reklama

Reklama

Jan Blecharz, psycholog sportowy: Sportowiec boi się, co powiedzą inni

- Niejeden medal olimpijski został na stołówce. Wiąże się to z różnymi sprawami. Niestety, często zdarza się, że zawodnicy zapominają o najważniejszych zasadach - mówi Jan Blecharz, psycholog m.in. Adama Małysza.

Stołówka - centralne miejsce wioski olimpijskiej. Otwarta 24 godziny na dobę ma dawać komfort, ale jest też sporym zagrożeniem. Jan Blecharz, psycholog sportowy, uważa, że właśnie tam przepadło wiele medali igrzysk.

"Wioska olimpijska to nieodzowny element igrzysk. Jedyne takie miejsce, gdzie można spotkać sportowców wszystkich dyscyplin. Mnogość gwiazd i oficjeli sprawia, że dochodzi często do rozproszenia uwagi. Są też ciągłe zmiany - jedni wyjeżdżają, inni przyjeżdżają. Jest dużo większy szum medialny. Człowiek nie jest w stanie skupić się na tym, co jest dla niego najważniejsze" - powiedział Blecharz.

Reklama

Jednym z najważniejszych miejsc w wiosce jest, jego zdaniem, stołówka. Ta w Rio de Janeiro będzie mogła pomieścić 6 tys. osób. Przez 24 godziny na dobę serwowane będą posiłki ze wszystkich zakątków świata.

"Niejeden medal olimpijski został na stołówce. Wiąże się to z różnymi sprawami. Niestety, często zdarza się, że zawodnicy zapominają o najważniejszych zasadach. Przestaje działać przez lata wypracowany automatyzm. Pojawia się za to niepokój i stres, a jedną z metod radzenia sobie z nim jest zajadanie" - zaznaczył jeden z najbardziej znanych polskich psychologów sportowych.

Rok olimpijski i końcowe przygotowania do igrzysk są dla sportowców najtrudniejsze.

"Dociera powoli do nich, że zbliża się najważniejszy start czterolecia. Zauważają znacznie większe zainteresowanie mediów. O tym, jak to szczególny start świadczą chociażby wyjazdy na rekonesanse. Przecież mistrzostwa świata odbywają się też na różnych kontynentach, a nikt nie jeździ, by wcześniej poznać miejscowe realia. Ta cykliczność sprawia, że igrzyska to coś nietypowego. Rekord świata można poprawić każdego dnia, ale medal olimpijski można zdobyć tylko raz na cztery lata" - zauważył Blecharz.

Zaznaczył, że bardzo ważne jest, by sportowiec start olimpijski potraktował jako wyzwanie, a nie zagrożenie.

"W tym okresie trening mentalny jest bardzo ważny, ale trzeba pamiętać, że on nie zapewni medalu. Tak samo zresztą jak trening fizyczny. To samo tyczy się psychiki - słaba może pozbawić miejsca na podium, ale silna nie zagwarantuje sukcesu. Istotne jest, by nie tylko sam zawodnik, ale też jego trener, przygotowali się mentalnie do zadań, jakie ich czekają" - podkreślił.

Psycholog m.in. Adama Małysza zaznaczył też, że znacznie częściej sukces osiągają optymiści.

"Sukces odnoszą ci, którzy potrafią skupić się na konkretnym zadaniu i uniezależnić się od przeszłości. Umieją odizolować się od bodźców nieistotnych. Mają też na odpowiednim poziomie pewność siebie, motywację i potrafią panować nad emocjami" - ocenił.

Blecharz na pytanie, jakimi cechami musi charakteryzować się mistrz olimpijski wymienił: "Musi radzić sobie z lękiem i go kontrolować, wierzyć w siebie, posiadać umiejętność blokowania czynników rozpraszających, musi być w nim chęć rywalizacji i duży poziom wewnętrznej motywacji, musi charakteryzować się nieugiętą etyką pracy, mieć zdolność do wyznaczania i osiągania celów, a ponadto musi mieć też wysokie predyspozycje i sprawność fizyczną".

Największym z kolei zagrożeniem dla sportowca jest myślenie o tym, co powiedzą inni.

"Ten kto zaczyna bać się, co się stanie w razie porażki, nie osiągnie sukcesu. Nie można się zastanawiać nad tym, co powiedzą sponsorzy, trener czy rodzina. Najważniejsza jest pozytywna, wewnętrzna motywacja, która może być kołem zamachowym" - zaznaczył psycholog.

Bardzo ważną rolę odgrywa także sam trener, który nie tylko może w trakcie żmudnych zajęć rozładować atmosferę, ale zawodnik musi mieć do niego stuprocentowe zaufanie.

"Trener jest skuteczny, jeśli jest wiarygodny. Musi być dobrym słuchaczem i wykazywać się empatią. Nie może atakować czy zawstydzać swojego podopiecznego. Zawsze należy chwalić lub krytykować zachowanie, a nie osobę" - ocenił.

Mistrza, jak powiedział Blecharz, poznaje się po tym, że potrafi odciąć się od błędu, jaki popełnił wcześniej.

"Rzadko bowiem zdarza się, by wszystko wyszło idealnie. Wygrywają ci, któzy błędów popełnią mniej i nie będą ich analizować w nieskończonośc" - podkreślił.

Letnie igrzyska w Rio de Janeiro odbędą się w dniach 5-21 sierpnia 2016.


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje