Iwona Lewandowska czwarta w biegu na 10 km w Mobile w USA

Iwona Lewandowska (LKS Vectra Włocławek) zajęła czwarte miejsce w 37. biegu ulicznym Azalea Trail Run w Mobile w stanie Alabama. Wynikiem 32.40 poprawiła rekord życiowy na 10 km. Wygrała Amerykanka Janet Bawcom (32.03), 12. w igrzyskach w Londynie na 10 000 m.

O 19 sekund wyprzedziła Kenijkę Sophy Jepchirchir i o pół minuty swoją rodaczkę Lindsey Scherf.

"Azalea Trail Run jest jedną z najważniejszych imprez w Stanach Zjednoczonych rozpoczynających wiosenne biegi uliczne. Warunki pogodowe były idealne. Plus 15 stopni, lekkie zachmurzenie. Trasa płaska. Różowe barwy azalii mieszały się z białymi kwiatami dereni i zapachem purpurowych wisterii" - powiedziała 29-letnia Lewandowska, wielokrotna medalistka mistrzostw kraju.

Podopieczna Marka Jakubowskiego od pięciu tygodni trenuje w ośrodku w Albuquerque w stanie Nowy Meksyk, prowadzonym przez byłego rekordzistę Polski w maratonie Antoniego Niemczaka (2:09.41 w 1990 roku w Chicago).

"Najbliższe plany startowe to 6 kwietnia w Dublinie 10 km i 13 kwietnia Orlen Warsaw Marathon, gdzie zamierzam uzyskać rezultat lepszy od minimum PZLA 2:31.00 na sierpniowe mistrzostwa Europy w Zurychu.

Dotychczas czterokrotnie pokonałam dystans 42 km 195 m. Najszybciej, w 2:28.32 we Frankfurcie, w październiku w 2012 roku" - wspomniała pochodząca z Lipna w województwie kujawsko-pomorskim Lewandowska.