Reklama

Reklama

Igrzyska na Stadionie Śląskim. Drużynowe Mistrzostwa Europy 2023 w Chorzowie

W odróżnieniu do roku bieżącego, w którym na Śląsku goszczono siedem najlepszych drużyn Starego Kontynentu należących do tzw. Superligi, za dwa lata do Kotła Czarownic przyjadą wszystkie europejskie narodowe reprezentacje, a zawody odbędą się w ramach III Igrzysk Europejskich 2023 - ogłosiły we wspólnym komunikacie Europejskie Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych, Stowarzyszenie Europejskich Komitetów Olimpijskich oraz województwo śląskie.

- Jestem zachwycony i zaszczycony mogąc ogłosić, że Województwo Śląskie ponownie będzie gościć najlepszych lekkoatletów Europy na Stadionie Śląskim. Konsekwentnie pracujemy nad umacnianiem naszej pozycji na lekkoatletycznej mapie Europy i świata. Tylko w tym roku odbyły się u nas cztery wielkie międzynarodowe imprezy z udziałem najlepszych lekkoatletów m.in. Drużynowe Mistrzostwa Europy oraz Mistrzostwa Świata Sztafet, które okazały się ogromnym sukcesem, zarówno organizacyjnym, jak i sportowym - powiedział Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski.

Reklama

Drużynowe Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce to najważniejsze na Starym Kontynencie zawody drużynowe, w których stawką jest awans lub spadek z poszczególnych lig. W ramach umowy pomiędzy European Athletics, Europejskim Stowarzyszeniem Komitetów Olimpijskich oraz Województwem Śląskim po raz pierwszy w historii wszystkie ligi Drużynowych ME zostaną rozegrane w jednym miejscu, na Stadionie Śląskim.

Prezydent European Athletics o współpracy ze Stadionem Śląskim

- Od dłuższego czasu planowaliśmy, aby Drużynowe Mistrzostwa Europy stały się kluczową częścią Igrzysk Europejskich w 2023 roku. Tegoroczna edycja Superligi DME, która odbyła się na Śląsku, okazała się ogromnym sukcesem zarówno sportowym jak i organizacyjnym, dlatego podjęliśmy decyzję, iż pierwsza, historyczna edycja mistrzostw obejmująca wszystkie ligi i odbywająca się pod egidą Igrzysk Europejskich ponownie odbędzie się na Stadionie Śląskim - powiedział prezydent European Athletics Dobromir Karamarinow. - Dzięki porozumieniu z Europejskimi Komitetami Olimpijskimi i władzami lokalnymi na Śląsku, z którymi mamy doskonale relacje i świetnie nam się współpracuje, możemy kontynuować szczegółowe planowanie formatu mistrzostw i znalezienie odpowiednich dat w ramach Igrzysk Europejskich od 21 czerwca do 2 lipca w 2023 - dodał Bułgar.

Dyrektor generalny European Athletics, Christian Milz, dodał: - Zagwarantujemy drużynową rywalizację lekkoatletyczną na najwyższym poziomie, na Śląsk przyjadą najlepsi lekkoatleci Europy. Dla Stadionu Śląskiego będzie to także doskonały sprawdzian organizacyjny przed Mistrzostwami Europy w 2028 roku - stwierdził Milz.

Igrzyska Europejskie 2023. Trzecia edycja

Prezydent Europejskiego Stowarzyszenia Komitetów Olimpijskich Spyros Capralos, dodał: - To dla nas fantastyczna wiadomość, że możemy ponownie powitać lekkoatletykę w programie Igrzysk Europejskich. Od 2015 roku ściśle współpracujemy z European Athletics i od początku naszym celem było, aby w Igrzyskach Europejskich wystąpiły najlepsze narodowe drużyny. Jesteśmy pewni, że zawody lekkoatletyczne na Śląsku będą jednym z najważniejszych wydarzeń Igrzysk. 

Europejskie Igrzyska Olimpijskie odbędą się po raz trzeci w historii, w 2015 roku gospodarzem było Baku, cztery lata później sportowcy rywalizowali w Mińsku, natomiast w 2023 roku impreza odbędzie się w Polsce - głownie w Krakowie i Małopolsce.

Polska reprezentacja wygrywała dwie ostatnie edycje DME, obie rozegrane w naszym kraju - w 2019 roku w Bydgoszczy i w 2021 w Chorzowie.

TMReklama

Reklama

Reklama

Reklama