Reklama

Reklama

IAAF: Caster Semenya powinna być "biologicznym mężczyzną"

​Caster Semenya, mistrzyni olimpijska w biegu na 800 m, powinna być uznawana za "biologicznego mężczyznę", która identyfikuje się jako kobieta. Takie postanowienie prawnicy Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych będą rekomendowali w przyszłym tygodniu w sądzie.

IAAF będzie dowodzić, że 28-letnia zawodniczka z RPA, nie tylko powinna być uznawana za "biologicznego mężczyznę", ale także, że może być dopuszczana do biegów kobiet pod warunkiem, że będzie stosować leki przeciw wytwarzaniu testosteronu - podał "The Times".

Reklama

Ta kwestia będzie rozpatrywana podczas pięciodniowej sesji Trybunału Arbitrażowego do spraw Sportu w przyszłym tygodniu, która ma być przełomową sprawą dotyczącą sportowców z różnicami w rozwoju płciowym (DSD).

Ten przypadek może jeszcze bardziej w centrum uwagi postawić zastosowanie blokerów testosteronu. W 2018 roku komórka Organizacji Narodów Zjednoczonych zwróciła się do IAAF, aby zniosło przepisy dotyczące sportowców transseksualnych i blokerów testosteronu, twierdząc, że "naruszają międzynarodowe prawa człowieka".

W rozmowie z "The Times" Jonathan Taylor, prawnik IAAF, powiedział, że gdyby rozstrzygnięcie sprawy było na ich nie niekorzyść, byłby to cios dla sportowców o normalnej żeńskiej wartości testosteronu, która jest średnio 15 razy niższa niż w przypadku mężczyzn.

"Jeśli CAS stwierdzi, że prawne uznanie za kobietę jest wystarczające, aby kwalifikować się do konkurencji kobiecych, a IAAF nie może wymagać od takich sportowców, którzy mają jądra i w konsekwencji też męski poziom testosteronu, aby go zmniejszyli do poziomu kobiecego, wtedy sportowcy DSD i transseksualiści zdominują podia i zdobywanie nagród, a kobiety z żeńskim poziomem testosteronu nie będą miały szans na wygraną" - stwierdził Taylor.

Semenya kwestionuje nowe zasady IAAF, które oznaczałyby, że średniodystansowi biegacze DSD w wyścigach kobiet musieliby mieć mniej niż pięć nanomoli testosteronu na litr krwi przez sześć miesięcy poprzedzających start lub ścigać się z innymi sportowcami DSD, lub mężczyznami.

W 2018 roku dr Ross Tucker z Uniwersytetu w Kapsztadzie ocenił, że czas Semenyi na 800 m spadnie o pięć sekund, jeśli będzie zmuszona do zahamowania testosteronu do poziomu nowych zasad IAAF.

Semenya jest złotą medalistką z biegu na 800 metrów z igrzysk olimpijskich w Londynie w 2012 i Rio de Janeiro w 2016 roku. Reprezentantka RPA zdobyła też złote medale na 800 metrów w mistrzostwach świata w 2009, 2011 i 2017 roku. W Londynie w 2017 roku zajęła również trzecie miejsce w biegu na 1500 metrów.

Dowiedz się więcej na temat: Caster Semenya

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje