Reklama

Reklama

Halina Konopacka - pierwsza polska dominatorka i poetka wioząca złoto

Halina Konopacka od dzieciństwa uprawiała sport. Przypadkiem trafiła na trening lekkoatletyczny, a potem... nigdy nie przegrała zawodów w rzucie dyskiem. 27 rekordów Polski, trzy rekordy świata i złoty medal igrzysk olimpijskich, który zdobyła 31 lipca 1928 roku w Amsterdamie. To tylko kilka informacji o pierwszej polskiej mistrzyni olimpijskiej - Halinie Konopackiej. Co jeszcze warto o niej wiedzieć?

Halina Konopacka - dzieciństwo i pierwsze sportowe zmagania

Halina Konopacka urodziła się 26 lutego 1900 roku w Rawie Mazowieckiej na terenie ówczesnego Królestwa Polskiego, które wchodziło w skład Rosji. Jej rodzina była mocno związana ze sportem, szczególnie tenisem. Tę grę uwielbiał ojciec Konopackiej, Jakub, a także jej brat Tadeusz oraz siostra Czesława.

Niedługo po urodzeniu Haliny rodzina przeprowadziła się do Warszawy, gdzie mała dziewczynka jeszcze bardziej zaczęła interesować się aktywnością fizyczną. Bardzo chętnie odwiedzała Ogrody Gier i Zabaw Ruchowych, a oprócz tego jeździła konno, pływała, jeździła na łyżwach i oczywiście grała w tenisa.

Reklama

Zimą 1924 roku, kilka lat po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, odbyła kurs narciarski w warszawskim Akademickim Związku Sportowym. Był to początek jej długiego związku z polskimi górami - Tatrami. Uwielbiała tam wracać w wolnych chwilach, by szusować po trasach narciarskich. Wkrótce jednak jej ilość wolnego czasu miała się mocno zmniejszyć ze względu na karierę lekkoatletyczną.

Halina Konopacka - wszechstronna lekkoatletka

Wiosną 1924 roku została namówiona przez koleżanki na spróbowanie swoich sił w lekkoatletyce. Zgodziła się przyjść na treningi na warszawskiej Agrykoli, gdzie zauważył ją francuski trener polskiej kadry lekkoatletycznej - Maurice Baquet. Selekcjoner ujrzał w Halinie Konopackiej potencjał i namówił ją na skupieniu się na treningach rzutu dyskiem.

Halina Konopacka miała idealne predyspozycje fizyczne do uprawiania lekkoatletyki - smukłą sylwetkę oraz aż 181 cm wzrostu. Oprócz rzutu dyskiem trenowała także rzut oszczepem, pchnięcie kulą, skok wzwyż i skok w dal oraz próbowała swoich sił biegach sprinterskich, wielobojach, koszykówce czy piłce ręcznej.

W swojej ośmioletniej karierze sportowej zdobyła 27 złotych medali Mistrzostw Polski w różnych konkurencjach. 

Halina Konopacka - złoty medal igrzysk w Amsterdamie, międzynarodowe sukcesy i wielka sława

Halina Konopacka już dwa lata po rozpoczęciu treningów na warszawskiej Agrykoli miała okazję wystąpić w zawodach o randze międzynarodowej. W 1926 roku podczas rozgrywanych w szwedzkim Göteborgu, Światowych Igrzyskach Kobiet, zdobyła dwa medale - brąz w pchnięciu kulą oburącz oraz złoto w rzucie dyskiem.

Rok 1928 był wyjątkowy nie tylko ze względu na odbywające się w Amsterdamie Letnie Igrzyska Olimpijskie, ale także zmiany, jakie zostały na nich wprowadzone. Z perspektywy Haliny Konopackiej najważniejszy był fakt, że po raz pierwszy w historii mogły w nich uczestniczyć kobiety.

Po igrzyskach w Amsterdamie Konopacka wystąpiła jeszcze w kolejnej edycji Światowych Igrzysk Kobiet. W 1930 roku w Pradze zdobyła zloty medal w rzucie dyskiem. Rok później - w 1931 roku - podjęła decyzję o wycofaniu się z czynnego życia sportowego.

Halina Konopacka - poetka, malarka i pisarka

Poza karierą sportową Halina Konopacka była również poetką, malarką i pisarką. Przed wojną pisała dla takich pism jak "Skamander" czy "Wiadomości Literackie", a w 1929 roku wydała swój zbiór wierszy zatytułowany "Któregoś dnia".

Po wybuchu II wojny światowej wyjechała do Francji, a następnie od Stanów Zjednoczonych. W latach 1941-1959 mieszkała w Nowym Jorku, a od 1959 do śmierci w Daytona Beach na Florydzie. 

Halina Konopacka zmarła 28 stycznia 1989 roku, a w październiku 1990 roku jej prochy spoczęły na cmentarzu Bródnowskim w Warszawie.

Halina Konopacka - ciekawostki

  • Górale nadali Halinie Konopackiej przydomek "Czerebieta". Było to połączenie dwóch wyrazów czerwony (zwykle podczas jazdy na nartach miała na sobie sweter i beret w takim kolorze) oraz kobieta. Tego przydomku chętnie używali także komentatorzy sportowi, gdyż sportsmenka zawsze występowała w czerwonym berecie.
  • Dwa razy z rzędu wygrała plebiscyt Przeglądu Sportowego na najlepszego polskiego sportowca roku - w 1927 oraz 1928 roku.
  • W latach 1927-1928 była laureatką Wielkiej Honorowej Nagrody Sportowej przyznawanej przez Państwowy Urząd Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego.
  • Została odznaczona Orderem Orła Białego, Orderem Odrodzenia Polski, Krzyżem Zasługi oraz Orderem Zasługi Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.
  • Po wybuchu II wojny światowej kierowała jednym z 12 autobusów, które transportowały złoto Banku Polskiego przez Rumunię, Turcję i Liban do Francji.
  • Jako malarka używała pseudonimu Helen George.

Halina Konopacka - cytaty

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL