Reklama

Reklama

Gdynia Półmaraton 2019: duża reprezentacja Polaków na czołowych lokatach

Czwarta edycja Gdynia Półmaratonu przeszła do historii. Zawody będące próbą generalną przed mistrzostwami świata w półmaratonie zapiszą się jako triumf Europejczyków: samotnego zwycięzcy Sondre Norstada Moena, debiutującego na dystansie półmaratońskim Krystiana Zalewskiego oraz dwóch pozostałych Polaków w pierwszej piątce: Arkadiusza Gardzielewskiego i Marcina Chabowskiego. Wśród pań dwie pierwsze lokaty osiągnęły zawodniczki z Etiopii: Genet Gashie i Shegae Maeregu z Etiopii, zaś najlepsza Polka Anna Gosk była trzecia. W imprezie wzięło udział prawie 7 tysięcy biegaczy z 33 krajów świata.

Prawie 7 tysięcy biegaczy z całej Polski i 33 krajów świata stanęło na starcie Gdynia Półmaratonu 2019 punktualnie o godzinie 11. Najpierw ruszyła elita, a wśród niej przez pierwsze ponad 6 kilometrów na czołowej pozycji biegł Etiopczyk Shumet Akalnew. Drugi był Sondre Norstad Moen, zaś miejsca od trzeciego do piątego zajmowali Polacy: Krystian Zalewski, Arkadiusz Gardzielewski i Marcin Chabowski. Potem, w okolicach 10 kilometrów, doszło do przetasowania stawki: Akalnew ustąpił pola rewelacyjnemu Moenowi, ale to też nie na długo. Już po 12 kilometrach wyprzedził go Polak, debiutujący na dystansie półmaratonu Krystian Zalewski i taka kolejność utrzymała się już do końca wyścigu.

Reklama

Ostatecznie od trzynastego kilometra gdyńskiej trasy samotnym liderem był właśnie typowany na zwycięzcę Norweg Sondre Nordstad Moen, który metę osiągnął z rewelacyjnym czasem 1:01:18. Tuż za nim równym tempem biegł Krystian Zalewski, finiszując z wynikiem 1:02:36. Trzecie miejsce podium zdobył Shumet Akalnew, osiągając czas 1:02:54, natomiast dwa pozostaje nagradzane miejsca przypadły znowu Polakom: Arkadiusz Gardzielewski wbiegł po upływie 1:03:43, zaś Marcin Chabowski pojawił się na mecie z wynikiem 1:04:13.

Dobrą passę zawodników z Europy podtrzymała również Anna Gosk, która zajęła trzecie miejsce na podium w rywalizacji kobiet, przybiegając z czasem 01:13:07. Polka oddała prymat dwóm Etiopkom: zwyciężczyni Genet Gashie, która osiągnęła czas 01:12:05 oraz drugiej Shegae Maeregu z czasem 01:12:42.

Po zawodach Anna Gosk przyznała, że cieszy się z tak dobrego wyniku w tak niesprzyjających warunkach: - Od pierwszego do ostatniego kilometra biegłam samotnie. Dwie pierwsze koleżanki mogły liczyć na osłonę w postaci mężczyzn z czołówki, natomiast ja z wiatrem musiałam zmagać się sama - mówi najlepsza Polka Gdynia Półmaratonu 2019. - Na szczęście mogłam liczyć na rewelacyjny doping kibiców i wolontariuszy na trasie, za co jestem im niesamowicie wdzięczna, ponieważ w samotnym biegu po trudnej trasie musi się coś dziać, by nie spadała motywacja.

Dodaje: - To mój pierwszy start w Gdyni, przyjechałam tu z nadzieją na osiągnięcie nowej życiówki i bardzo cieszę się, że to się udało. Wynik 01:13:07 i trzeci stopień podium jest przyjemnym zaskoczeniem i jeśli tylko zdrowie będzie dopisywało, mam wielką nadzieję, że to dopiero początek moich udanych startów w tym roku - mówi Anna Gosk.

Oprócz biegu głównego na dystansie półmaratońskim imprezie towarzyszyły sobotnie aktywności: biegi dzieci i młodzieży oraz charytatywny Bieg Gwiazd LA z czołówką polskich gwiazd lekkiej atletyki: Małgorzatą Sobańską, Lidią Chojecką, Anną Rogowską, Grzegorzem Gajdusem, Rafałem Wójcikiem i Michałem Bartoszakiem.

Na zawodników odbierających pakiety startowe w Gdynia Arenie czekali wystawcy Fit Living Expo oraz wykładowcy seminariów o tematyce około sportowej (dobrze przyjęta przez uczestników nowość w programie imprezy).

Mimo trudnych warunków atmosferycznych w sobotę wszystko odbyło się według planu, natomiast w niedzielę zgodnie z zapowiedziami synoptyków dla biegaczy zaświeciło piękne słońce.

Do boju zawodników zagrzewała młodzież kolejny rok biorąca udział w konkursie Mistrz Kibicowania oraz tysiące kibiców - w ten weekend Gdynia bowiem należała do licznie przybyłych sportowców i ich rodzin.

Na listach startowych było ponad 7,5 tysiąca zawodników, natomiast bieg ukończyło 6 288 osób.

Oficjalne wyniki rywalizacji czołówki:

Mężczyźni

1. Nordstad Moen Sondre (NOR) - 1:01:18

2. Zalewski Krystian (POL) - 1:02:34

3. Akalnew Shumet (ETH) - 1:02:54

4. Gardzielewski Arkadiusz (POL) - 1:03:43

5. Chabowski Marcin (POL) - 1:04:13

Kobiety

1. Gashie Genet (ETH) - 1:12:05

2. Maeregu Shegae (ETH) - 1:12:42

3. Gosk Anna (POL) - 1:13:07

4. Oigo Christine (KEN) - 1:15:08

5. Aandrzejczak Monika (POL) - 1:15:47

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje