Galen Rupp wygrał maraton w Los Angeles

Amerykanin Galen Rupp, wicemistrz olimpijski z Londynu na 10 000 m, triumfował w maratonie w Los Angeles z czasem 2:11.12.

Był to jego debiut na dystansie 42 km 195 m. Zawody stanowiły kwalifikację olimpijską dla lekkoatletów USA.

Prawo startu w Rio de Janeiro wywalczyli też drugi na mecie Mebrahtom Keflezighi (2:12.20) i Jared Ward (2:13.00).

Urodzony w Erytrei Keflezighi będzie najstarszym biegaczem z USA w historii startów olimpijskich reprezentantów tego kraju - w maju skończy 41 lat. W 2004 roku w Atenach zdobył srebrny medal.

Wśród kobiet wyjazd do Rio de Janiero wywalczyły zwyciężczyni Amy Cragg (2:28,20, jedenasta w londyńskim maratonie), Desiree Linden (2:28.54) i trzykrotna olimpijka Shalane Flanagan (2:29.19), która w Pekinie wywalczyła brąz na 10 000 m.

Trasa prowadziła przez Los Angeles od stadionu zespołu Dodgers, na którym mecze rozgrywają baseballiści, do Santa Monica nad oceanem.