Reklama

Reklama

Dr Wacław Mirek: Na maratonie jedz banany albo żele

Do 12. Cracovia Maratonu - największej imprezy biegowej w południowej Polsce - pozostało pięć dni. O przygotowaniach do startu mówi INTERIA.PL dr Wacław Mirek z krakowskiej AWF.

W 12. Cracovia Maratonie, w niedzielę 28 kwietnia, wystartuje ponad 6 tys. osób. Przygotowywały się one do biegu w ekstremalnych warunkach, gdy było zimno, a przyjdzie im wystąpić w słońcu i dobrej pogodzie. Jak poradzić sobie z taką zmianą? - Jakaś aklimatyzacja już jest, bo temperatury w okolicach 15 stopni mamy do dwóch tygodni, ale jeśli podczas biegu będzie wysoka temperatura, to nie są to dobre warunki do maratonu. Na pewno trzeba wziąć poprawkę i zacząć spokojnie. Wsłuchać się w swój organizm, jak będzie funkcjonował w tym dniu i myśleć w takich kategoriach. Jeśli przeliczymy się z możliwościami naszego organizmu na dany dzień, na daną temperaturę to jest to długi dystans i da nam się we znaki - tłumaczy dr Mirek.

Reklama

Biegający maraton wiedzą, że na 42-kilometrowej trasie musi przyjść kryzys. Nie ma prostej recepty, jak sobie z nim poradzić. - Trzeba wcześnie zacząć odżywanie. Organizator już od 15. kilometra dostarcza, jeśli nie ma się własnego jedzenia, żele czy banany, w zależności kto, co woli. Przypuszczam, że zawodowcy będą mieć przygotowane swoje picie na każdy kilometr, ale to jest inna sprawa. U amatorów też już wcześniej powinna być podjęta decyzja, czym będę się dożywiał na trasie. Jeżeli w trakcie przygotowań korzystałem z bananów, to trzeba też to robić na maratonie. Podobnie w przypadku żeli. To wszystko powinno być ustalone, przetrenowane, sprawdzone - mówi pracownik naukowy krakowskiej AWF, który sam był biegaczem i 28 kwietnia nie zabraknie go na Cracovia Maratonie.

Zawodowcy będą rywalizować o wysokie nagrody. Jeśli pierwszy mężczyzna na mecie pojawi się w czasie poniżej 2:11, otrzyma 30 tys. zł. Najlepszej spośród pań wystarczy złamać 2:30, by otrzymać taką samą nagrodę. Za czas poniżej 2:13 (u kobiet - 2:33) organizatorzy wypłacą zwycięzcy premię 20 tys. zł.

W kategoriach wiekowych (K 18-29 i M 18-29, K 30-39 i M 30-39, K 40-49 i M 40-49, K 50-59 i M 50-59, K 60-69 i M-60-69, K 70 i starsze oraz M 70 i starsi) przygotowano również nagrody finansowe:
I miejsce - 600 złotych
II miejsce - 500 złotych
III miejsce - 400 złotych
IV miejsce - 300 złotych
V miejsce - 200 złotych
VI miejsce - 100 złotych

INTERIA.PL sprawuje patronat nad 12. Cracovia Maratonem.

Możesz się jeszcze zapisać do startu w Cracovia Maratonie, bądź w biegach towarzyszących!

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL