Reklama

Reklama

Diamentowa Liga: Majewski i trzy Polki w pierwszym mityngu

Dwukrotny mistrz olimpijski w pchnięciu kulą Tomasz Majewski, dyskobolki Żaneta Glanc i Joanna Wiśniewska oraz skacząca w dal Teresa Dobija wystartują w piątek w pierwszym tegorocznym mityngu Diamentowej Ligi w katarskiej Dausze.

- Nie liczmy na to, że Tomek będzie od razu w najwyższej dyspozycji. Niestety długa przerwa spowodowana kontuzjami sprawiła, że są widoczne braki - powiedział trener zawodnika AZS AWF Warszawa Henryk Olszewski.

Jego najgroźniejszymi rywalami w Dausze będą tradycyjnie Amerykanie: mistrz świata z 2009 roku Christian Cantwell, brązowy medalista igrzysk w Londynie Reese Hoffa i halowy mistrz globu ze Stambułu Ryan Whiting.

Dyskobolki z pewnością mierzą w pierwszych startach w minimum PZLA na sierpniowe mistrzostwa świata. Wynosi ono 62 m. I Glanc (OŚ AZS Poznań), i Wiśniewską (LKS Polkowice) na to stać.

Reklama

Dobija (AZS Łódź) ma znacznie trudniejsze zadanie. Wskaźnik polskiego związku w skoku w dal - 6,75 m  - jest tylko trzy centymetry gorszy od jej rekordu życiowego. Będzie miała jednak godne rywalki, a i pogoda powinna być sprzyjająca. Na piątek zapowiadane są upały do 36 stopni.

W Katarze nie zabraknie gwiazd. Na listach startowych znalazło się 10 mistrzów olimpijskich, m.in. Kenijczyk David Rudisha (800 m), Jamajka Shelly-Ann Fraser-Pryce (200 m) i Amerykanka Allyson Felix (400 m).

Cykl 14 zawodów zostanie rozegrany po raz czwarty. Główną nagrodą będą czterokaratowe diamenty wartości 80 tys. dolarów oraz czek na 40 tys. dolarów. By je otrzymać, nie trzeba wygrywać wszystkich mityngów, wystarczy być najlepszym w końcowej klasyfikacji generalnej. Zwycięzcy konkurencji w poszczególnych zawodach otrzymają cztery punkty i 10 tys. dolarów.

IAAF wytypował 14 imprez w Europie, Ameryce Północnej i Azji. Rywalizacja zakończy się 6 września w Brukseli. Łączna pula premii wynosi osiem milionów dolarów.

Kalendarz Diamentowej Ligi:

10 maja     Dauha

18 maja     Szanghaj

25 maja     Nowy Jork

 1 czerwca  Eugene

 6 czerwca  Rzym

13 czerwca  Oslo

30 czerwca  Birmingham

 4 lipca    Lozanna

 6 lipca    Paryż

19 lipca    Monako

26/27 lipca Londyn

22 sierpnia Sztokholm

29 sierpnia Zurych - finał

 6 września Bruksela - finał

Dowiedz się więcej na temat: Diamentowa Liga | Żaneta Glanc | Teresa Dobija | Tomasz Majewski

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje