Reklama

Reklama

Cziczerowa i 13 innych Rosjan na dopingu w igrzyskach w Pekinie

Czternaścioro rosyjskich sportowców, w tym brązowa medalistka w skoku wzwyż Anna Cziczerowa, było na dopingu w igrzyskach olimpijskich w Pekinie (2008) podała agencja TASS, powołując się na Rosyjski Komitet Olimpijski (ROC).

Początkowo zapowiedziano, że nazwiska dopingowiczów pozostaną w tajemnicy do momentu analizy próbki B, jednak rosyjska telewizja Match TV ujawniła listę. Oprócz Cziczerowej, są na niej inni medaliści igrzysk w 2008 roku: Anastazja Kapaczinska i Tatiana Firowa (srebro w sztafecie 4x400), Denis Niżegorodow (brąz w chodzie na 50 km), Maria Abakumowa (srebro w rzucie oszczepem) i Jekaterina Wołkowa (srebro w biegu na 3000 m z przeszkodami). Nie brakuje również czołowych zawodników mistrzostw świata i Europy.

Rosyjska federacja lekkoatletyczna poinformowała, że dokonała zmian w regulaminie, aby występy sportowców tego kraju nie budziły wątpliwości.

Reklama

"Kandydat do wyjazdu na igrzyska olimpijskie, który w przeszłości dopuścił się dopingu, nie może być w rosyjskiej kadry na Rio de Janeiro" - napisano w oświadczeniu. Nowe ustalenia czekają na zatwierdzenie przez ROC.

Tydzień temu Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) potwierdził, że u 31 zawodników z 12 państw, którzy startowali w pekińskich igrzyskach, po ponownym badaniu wykryto zabronione środki dopingowe. Jak na razie nie ujawniono nazwisk sportowców.

MKOl zlecił przeprowadzenie analizy próbek pobranych w 2008 roku nowymi metodami. Wszystkie badania mają być wykonane na koszt komitetu do końca lipca, gdyż po ośmiu latach ulegają one przedawnieniu.

Zakazane środki wykryto u sportowców z sześciu dyscyplin. W sumie ponownie przebadano 454 próbki pobrane w Pekinie, a na analizę czeka 250 z Londynu (2012).

Dowiedz się więcej na temat: Anna Cziczerowa | Pekin 2008

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje