Partner merytoryczny: Eleven Sports

Była gwiazda sportu Szymon Z. zatrzymana. Pierwsze szczegóły zajścia z mistrzem olimpijskim

Szymon Z., mistrz olimpijski w rzucie młotem z Sydney, mistrz świata z 2001 roku oraz były parlamentarzysta, został zabrany ze swojego domu przez wezwaną na miejsce policję. Wielki czempion polskiego sportu, a obecnie trener, trafił na komisariat w Swarzędzu, przystosowany dla osób nietrzeźwych. Jaki dalszy los czeka Z.? - Wszystko zależy od tego, co jeszcze dziś wydarzy się w ciągu dnia - dowiedziała się Interia w komendzie miejskiej policji w Poznaniu.

Szymon Z.
Szymon Z./Michal Laudy / PressFocus / NEWSPIX.PL/Newspix

Podstawowa kwestia w tej sprawie jest taka, że policja nie może oficjalnie udzielić mediom informacji. W grę wchodzi tutaj kwestia prywatności, jako że Szymon Z. nie pełni żadnej funkcji publicznej, a także samo wydarzenie nie ma związku z jakąkolwiek funkcją publiczną.

Szymon Z. na izbie wytrzeźwień. Jakie będą dalsze działania?

Nieoficjalnie jednak Interii udało się ustalić, że wczoraj po południu zadzwoniła żona z prośbą o interwencję w domu, informując, że mąż jest pijany i się awanturuje. Policjanci nie zbagatelizowali sprawy i pojechali na miejsce. Po rozeznaniu sytuacji podjęli decyzję o tym, że przewiozą mężczyznę do komisariatu do wytrzeźwienia. I tam do tej pory przebywa.

Jakie będą dalsze działania względem Szymona Z.? Mówiąc najkrócej, wszystko zależy od tego, jakie kroki podejmie jego żona. Niewątpliwie jednak 48-letni poznaniak napytał sobie co najmniej wizerunkowej biedy.

- Jak tylko wytrzeźwieje, zostanie zwolniony. A jeśli okaże się, że byłyby jakiekolwiek materiały na postawienie zarzutu, jeśli żona złożyłaby jakąkolwiek skargę, co wiązałoby się z popełnieniem przestępstwa na przykład na jej szkodę, wtedy sytuacja ulegnie zmianie. Wszystko zależy, co dzisiaj wydarzy się w ciągu dnia w związku z tą interwencją

~ usłyszeliśmy nieoficjalnie od osoby znającej sprawę.

W Polskim Związku Lekkiej Atletyki na razie nie komentują tych wydarzeń. Od dwóch osób usłyszeliśmy, że w tej chwili dysponują tylko wiedzą opartą na doniesieniach medialnych. Sprawa zapewne będzie rozwojowa.

W sportowym CV Szymona Z. roi się od wielkich sukcesów. Zapracował sobie na miano jednego z absolutnie najlepszych polskich miotaczy w historii, a złoto olimpijskie wywalczone w Sydney w 2000 roku otwiera listę jego najważniejszych skalpów. Swoje światowe panowanie urodzony 1 lipca 1976 roku lekkoatleta przypieczętował rok później, zdobywając w Edmonton tytuł mistrza globu. Jego kolekcję najistotniejszych, międzynarodowych medali, wypełniają też dwa srebra z mistrzostw świata i brąz czempionatu Starego Kontynentu.

Sześciokrotny rekordzista Polski i czternastokrotny seniorski mistrz kraju karierę oficjalnie zakończył w 2016 roku. A już rok wcześniej w wyborach parlamentarnych wystartował z pierwszego miejsca listy Platformy Obywatelskiej w okręgu poznańskim. Zebrał blisko 30 tysięcy głosów i uzyskał mandat posła. Szeregi PO opuścił niemal dokładnie trzy lata temu, w kwietniu 2022 roku.

Uznany przez PZLA najlepszym polskim młociarzem stulecia (1919-2019) Z. doczekał się także państwowych honorów. Dumnie wypinał pierś do takich odznaczeń, jak Krzyż Kawalerski, Oficerski oraz Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.

Polska lekkoatletyka na igrzyskach olimpijskich. Historia i teraźniejszość/Polsat Sport/Polsat Sport
Policja/DAMIAIN BURZYKOWSKI / NEWSPIX.PL/Newspix/East News
Policja/Karol Makurat/REPORTER/East News
INTERIA.PL

Zobacz także

Sportowym okiem