Reklama

Reklama

Buty Rogera Bannistera trafią na akcję

Buty, w których ponad 60 lat temu angielski student Roger Bannister jako pierwszy w historii przebiegł milę (1609 m) poniżej czterech minut (3.59,4), zostaną sprzedane. Londyński dom aukcyjny Christie szacuje, że ich cena może osiągnąć od 30 do 50 tys. funtów.

Buty zostaną sprzedane wraz z certyfikatem podpisanym przez Bannistera oraz dokumentem poświadczającym ich specjalną wagę. Rekord został ustanowiony 6 maja 1954 roku. Od 1999 r. najlepszy wynik na tym dystansie należy do Marokańczyka Hichama El Guerrouja (3.43,13).

- Myślę, że to najlepszy czas, by się z nimi (butami - red.) rozstać. Skóra butów jest ekstremalnie cienka i takie same są kolce. Używałem nawet kamienia szlifierskiego, by jeszcze bardziej straciły na wadze. Buty to namacalny dowód mojego wyczynu - powiedział Bannister mieszkający z żoną w Oxfordzie.

Reklama

86-letni Bannister jest emerytowanym neurologiem. Jego rekord, ustanowiony w ultralekkich jak na tamte czasy butach - ich waga to niewiele ponad 127 gramów, poprawiano 18 razy. Pierwszy dokonał tego już po 46 dniach Australijczyk John Landy. Mimo to wyczyn Bannistera jest uznawany za jedno z najważnieszych wydarzeń w historii lekkiej atletyki i symbol pokonywania granic ludzkich możliwości.

W ustanowieniu rekordu na bieżni uniwersytetu w Oxfordzie pomagało mu dwóch kolegów Chris Brasher i Chris Chataway, którym przypadły role dyktujących tempo. Pierwszy z nich był później twórcą maratonu w Londynie. Obydwaj już nie żyją.

W 1975 roku królowa Elżbieta II nadała Bannisterowi tytuł szlachecki.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy