Reklama

Reklama

Bubka i Coe kandydatami na prezydenta IAAF

W środę w Pekinie odbędą się wybory szefa Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych (IAAF). O funkcję ubiegają się byli światowej sławy sportowcy Siergiej Bubka i Sebastian Coe. Przed nimi zadanie "oczyszczenia" dyscypliny z oskarżeń o doping.

Obaj kandydaci zapowiadają daleko idące reformy, których celem jest zapoczątkowanie "nowej ery" w lekkoatletyce. Po 16 latach ze stanowiska odchodzi Senegalczyk Lamine Diack.

"Jeśli wybór padnie na mnie, jednym z moich pierwszych kroków będzie wdrożenie planu rozwoju do 2025 roku. Będzie oparty na szczegółowej analizie wszystkich aspektów dzisiejszej lekkoatletyki" - zapowiedział ukraiński złoty medalista olimpijski w skoku o tyczce z 1988 roku, który 35 razy poprawiał rekord świata.

W podobnym tonie wypowiada się mistrz olimpijski na 1500 m z 1980 i 1984 roku Coe.

Reklama

"Musimy być sami ze sobą szczerzy - lekkoatletyka, jak każdy inny sport, jest częścią świata, który przechodzi głębokie zmiany. Dlatego konieczna jest odwaga i innowacyjność" - podkreślił Brytyjczyk.

Priorytetem dla obu kandydatów jest walka z dopingiem. Niedawno telewizyjna stacja "ARD" wyemitowała dokument, w którym zarzuciła IAAF, że nie podjęła działań w związku z kilkunastoma tysiącami próbek pobranych od biegaczy w ostatnich kilkunastu latach. Podejrzewa się, że może to dotyczyć nawet co trzeciego medalisty mistrzostw świata lub igrzysk olimpijskich w latach 2001-2012.

"Nie możemy chować się przed problemem, który niszczy wizerunek dyscypliny. Opowiadam się za zasadą zero tolerancji i najsurowszymi karami, które dopuszczają przepisy" - zaznaczył 51-letni Bubka.

Jego o siedem lat starszy rywal uważa z kolei, że kontrolę nad tym aspektem powinna sprawować niezależna od IAAF agencja. To pomogłoby odeprzeć zarzut, że Stowarzyszenie nie angażuje się wystarczająco w walkę z dopingiem.

"Lekkoatletyka przetrwa tylko wówczas, gdy będzie podparta uczciwością i zaufaniem" - wyjaśnił Coe.

Zarówno Brytyjczyk, jak i Ukrainiec, pełnią od wielu lat funkcję wiceprzewodniczących IAAF. Wybór następcy Diacka dokona się w środę na kongresie w Pekinie.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy