Reklama

Reklama

Brytyjczyk Mo Farah Lekkoatletą Roku w Europie, Majewski szósty

Mistrz olimpijski z Londynu w biegach na 5000 i 10 000 m Brytyjczyk Mo Farah wygrał plebiscyt European Athletics na Lekkoatletę Roku na Starym Kontynencie. Szóste miejsce zajął Tomasz Majewski, który drugi raz z rzędu triumfował w igrzyskach w pchnięciu kulą.

W ogłoszonej wcześniej kobiecej ankiecie EA zwyciężyła rodaczka Faraha, mistrzyni olimpijska w siedmioboju Jessica Ennis. Na 12. pozycji uplasowała się srebrna medalistka w rzucie dyskiem Anita Włodarczyk (Skra Warszawa).

29-letni Farah powtórzył osiągnięcie sprzed roku. Przed nim dwukrotnie z kolei w plebiscycie kontynentalnej federacji najlepszy był tylko szwedzki trójskoczek Christian Olsson (2003-2004).

Za brytyjskim średniodystansowcem sklasyfikowani zostali Francuzi: skoczek o tyczce Renaud Lavillenie i sprinter Christophe Lemaitre.

Reklama

Majewskiego (AZS AWF Warszawa), który w sierpniu jako trzeci kulomiot w historii nowożytnych igrzysk po raz drugi z rzędu wywalczył olimpijskie złoto, wyprzedzili również rosyjski skoczek wzwyż Iwan Uchow i niemiecki dyskobol Robert Harting.

Wręczenie nagród odbędzie się 13 października podczas gali na Malcie. Na śródziemnomorską wyspę zaproszono także czeskiego sprintera Pavla Maslaka i skaczącą o tyczce Szwedkę Angelicę Bengtsson, laureatów nagrody dla wschodzącej gwiazdy królowej sportu. W gronie kandydatów był kulomiot Krzysztof Brzozowski (MKS MOS Płomień Sosnowiec), który w 2010 roku zajął w plebiscycie trzecie miejsce.

W głosowaniu na stronie European Athletics brali udział kibice, przedstawiciele mediów oraz narodowe federacje.

Wyniki plebiscytu European Athletics na Lekkoatletę Roku 2012:

1. Mo Farah (W. Brytania)

2. Renaud Lavillenie (Francja)

3. Christophe Lemaitre (Francja)

4. Iwan Uchow (Rosja)

5. Robert Harting (Niemcy)

6. Tomasz Majewski (Polska)

7. Churandy Martina (Holandia)

8. Krisztian Pars (Węgry)

9. Kevin Borlee (Belgia)

10. Greg Rutherford (W. Brytania)

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL