Reklama

Reklama

Bieg Niepodległości. Badurek i Łapińska najszybsi na 10 km

Doktoranci AWF Józefa Piłsudskiego - Maciej Badurek i Politechniki Warszawskiej - Anna Łapińska najszybciej pokonali w stolicy w zimowej scenerii 10-kilometrową trasę 28. Biegu Niepodległości, który ukończyło 12 tys. osób.

- Uczucie zwycięstwa w takim dniu jest wspaniałe, chociaż z zimna zdrętwiała mi szczęka. Nie pamiętam ile razy startowałem w tych zawodach, ale nigdy pierwszy nie byłem. Zacząłem biegać, kiedy jeszcze ta forma ruchu nie była popularna - powiedział pochodzący z Sulejówka Badurek (LŁKS Prefbet Śniadowo Łomża), który w tym roku wygrał także 26. Bieg Powstania Warszawskiego.

Urodzona w miejscowości Łapy Łapińska (KS Warszawianka) przyznała, że do sportu trafiła dzięki... wojsku: - Chciałam iść do służby, więc zaczęłam się odpowiednio przygotowywać, ale trener Marek Jakubowski uznał, że większy będzie ze mnie pożytek w lekkoatletyce. Rano byłam przerażona zimową scenerią, jednak okazało się, że było bardzo dobrze, super.

Reklama

Imprezę zainaugurowała młodzieżowa mila o Puchar Ministerstwa Sportu i Turystyki na dystansie 1918 m. Niespodziewanie zwyciężyła 11-letnia Julia Zegan ze Szkoły Podstawowej nr 94 im. I Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego w Warszawie, która znacznie wyprzedziła starsze od siebie uczennice. W gronie chłopców triumfował Krzysztof Różnicki z Gimnazjum im. Józefa Piłsudskiego w Sierakowicach (woj. pomorskie).

Rozgrzewkę z uczniami, głównie z niewielkich miejscowości, jak Dubeczno, Gorzkowice, Małkinia, Mełgiew, Niedrzwica Duża, Podhorce, Siemonia, Sierakowice czy Wartkowice, poprowadził Robert Korzeniowski, który potem był starterem. Zwracając się do młodzieży powiedział: - Mam nadzieję, że to nie jest wasz jednorazowy "wyskok", że będziecie się systematycznie ruszali, trenowali i czerpali z tego przyjemność. Mam też nadzieję, że spotkamy się za dwa lata na sportowych obchodach 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Zdobywca czterech złotych medali olimpijskich w chodzie przypomniał, że rok temu, właśnie młodzieżową milą zainaugurowano przygotowania do obchodów setnej rocznicy. 100 biegów w 100 miastach z udziałem 100 000 osób - to zasadniczy cel projektu.

Wyniki 28. Biegu Niepodległości - 10 km (trasa z atestem PZLA):

mężczyźni

1. Maciej Badurek (LŁKS Prefbet Śniadowo Łomża)   30.53

2. Norbert Piekielny (UKS Sokół Żmigród)          31.26

3. Łukasz Woźniak (KKL Kielce)                    32.19

kobiety

1. Anna Łapińska (KS Warszawianka)                36.19

2. Zuzanna Mokros (RKS Łódź)                      36.33

3. Karolina Pilarska (WKB Meta Lubliniec)         36.48

Zawodnicy niepełnosprawni - wózki (handbike)

1. Marek Wiśniewski (ZS Ziemia Opolska)       20.32

2. Bogdan Król (KS Smok Lotos Orneta)         20.33

3. Mariusz Rygoł (KS Smok Lotos Orneta)       21.04

Mila Młodzieżowa (1918 m) - open

chłopcy

1. Krzysztof Różnicki (Sierakowice)            6.23

2. Kasper Barański (Kraków)                    6.34

2. Jakub Loranc (Bielsko-Biała)                6.34

dziewczęta

1. Julia Zegan (Warszawa)                      7.27

2. Zofia Foltyniewicz (Szczecinek)             7.43

3. Gabriela Rytel (Małkinia Górna)             8.13

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL