Reklama

Reklama

Artur Partyka: Najlepsze zawody w historii

Rzecznik prasowy 10. mityngu lekkoatletycznego Pedro's Cup w bydgoskiej hali Łuczniczka Artur Partyka ocenił, że były to najlepsze zawody w historii. Największym wydarzeniem był skok o tyczce na wysokość 6,08 w wykonaniu Francuza Renauda Lavillenie.

- Rekordów świata nie bije się na zawołanie, zwłaszcza, kiedy są mocno wyśrubowane. Ale dziś Lavillenie był niezwykle blisko zdetronizowania cara tyczki - powiedział Partyka, aktualny rekordzista Polski w skoku wzwyż (2,38), zdobywca dwóch medali olimpijskich, trzech mistrzostw świata i dwóch Europy.

Reklama

- Niemożliwe! - to pierwsze słowa Lavillenie po tym, jak pokonał 6,08 w pierwszej próbie. To drugi wynik w historii tej konkurencji.

Ponad pięć tysięcy widzów zgotowało mistrzowi olimpijskiemu z Londynu owację, śpiewając dla niego piosenki i zachęcając, by skakał dalej. 27-letni Francuz, który - jak potem przyznał - musiał dojść do siebie po szoku, zaczął się koncentrować do kolejnych prób na... 6,16.

Trzy ataki na rekord świata wynoszący w hali 6,15 i od 21 lutego 1993 roku należący do ukraińskiego lekkoatlety Siergieja Bubki były wprawdzie nieznacznie nieudane, ale żaden zawodnik nie był wcześniej tak blisko pokonania wysokości 6,16.

Innym wydarzeniem piątkowej imprezy były... mistrzostwa Polski w rzucie ciężarkiem. Złote medale zdobyli: mistrz świata Paweł Fajdek (KS Agros Zamość) i wicemistrzyni Anita Włodarczyk (RKS Skra Warszawa).

Podopieczny Czesława Cybulskiego wynikiem 23,22 poprawił rekord kraju, który wynosił 20,41 i od 23 lutego 2007 roku należał do Jarosława Zakrzewskiego (AZS AWFiS Gdańsk). Natomiast podopieczna Krzysztofa Kaliszewskiego wygrała konkurs rezultatem 20,09.

Mistrz olimpijski Tomasz Majewski (AZS AWF Warszawa) wynikiem 20,36 zajął drugie miejsce w konkursie pchnięcia kulą. Zwyciężył po raz trzeci wicemistrz świata Amerykanin Ryan Whiting - 21,37.

Również druga w skoku wzwyż była mistrzyni Polski, szósta w mistrzostwach świata Moskwa 2013 Justyna Kasprzycka (AZS AWF Wrocław). Rezultatem 1,94 ustanowiła halowy rekord życiowy, dający jej prawo startu w mistrzostwach świata w Ergo Arenie w Sopocie (7-9 marca). Triumfowała Hiszpanka Ruth Beitia - 1,97.

Konkurs skoku w dal wygrała Teresa Dobija (AZS Łódź) rekordem życiowym 6,68. Na drugiej pozycji uplasowała się Białorusinka Wolha Sudariewa - 6,50.

Minutą ciszy uczczono pamięć zmarłego 19 stycznia w Bydgoszczy trójskoczka Michała Joachimowskiego. Miał 63 lata. Startował dwukrotnie w igrzyskach olimpijskich (Monachium 1972, Montreal 1976). Zdobył trzy medale halowych mistrzostw Europy: złoty w 1974 roku ustanawiając wynikiem 17,03 rekord świata oraz dwa srebrne - 1973 i 1975.

Przed południem odbyły się finałowe zawody Młody Pedro's Cup. Wzięło w nich udział 12 reprezentacji bydgoskich podstawówek, wyłonionych w eliminacjach, spośród 48 szkół.

Po mityngu Pedro`s Cup w Bydgoszczy powiedzieli:

Renaud Lavillenie (zwycięzca skoku o tyczce z drugim wynikiem w historii 6,08): - Nie wiedziałem, że poprawię rekord życiowy (6,04). W czwartek miałem udany trening i byłem bardzo pozytywnie nastawiony do zawodów. Kiedy skoczyłem 6,08 czułem się świetnie. Muszę podziękować zarówno organizatorom, jak i kolegom za fantastyczną atmosferę. Mam nadzieję, że w przyszłym roku uda mi się znów przyjechać do Bydgoszczy na Pedro`s Cup.

- Przed pierwszą próbą na 6,16 byłem już trochę zmęczony. Jednak nawet przed ostatnim skokiem wierzyłem, że mogę tę wysokość pokonać. Sezon się dopiero zaczął. Technikę mam coraz lepszą, potrzeba po prostu trochę czasu, by wszystko dopracować. Mam nadzieję, że w Doniecku uda mi się zdetronizować Siergieja Bubkę.

Paweł Fajdek (mistrz Polski w rzucie ciężarkiem): - Były to pierwsze w hali zawody w rzucie ciężarkiem w Polsce. Wyszło dziś kilka błędów jeśli chodzi o bezpieczeństwo, ale na pewno to poprawimy. Poza tym była świetna atmosfera. Przyjechaliśmy z Robertem Rauhutem do Bydgoszczy i stwierdziliśmy, że początek zawodów jest zawsze nudny, więc postanowiliśmy wymyślić jakąś atrakcję. Z samego rana pojechaliśmy do wypożyczalni strojów. Miały być z gwiezdnych wojen, ale okazało się, że są rozmiary tylko dla dzieci. Wziąłem strój Supermana, Norbert żołnierza rzymskiego i przed mityngiem stoczyliśmy walkę w stylu MMA. Była siatka, mata, dwóch zawodników, więc było wesoło.

Ruth Beitia (Hiszpanka, zwyciężczyni skoku wzwyż): - Jestem po raz pierwszy w Polsce i był to także mój debiut w mityngu Pedro`s Cup. To bardzo ciekawe zawody i gratuluję tak udanej formuły. Cieszę się, że wzięłam w nich udział, tym bardziej, że udało się wygrać z polskimi zawodniczkami, które skakały dziś wysoko. Sopot jest organizatorem halowych mistrzostw świata, więc będziemy miały okazję raz jeszcze się spotkać.

Justyna Kasprzycka (druga w skoku wzwyż kobiet): - Koncentrowałam się na tym, by uzyskać minimum na mistrzostwa świata w Sopocie i cieszę się, że udało się to właśnie w Bydgoszczy. Mogę teraz spokojnie się przygotowywać. Bardzo się cieszę, że wreszcie kobiety miały okazję do zaprezentowania się na tym mityngu, bo jak do tej pory skakali tu tylko mężczyźni. Dopisali także kibice, którzy fantastycznie nas dopingowali i mam nadzieję, że za rok będziemy mogły znów tutaj skakać.

Ryan Whiting (Amerykanin, zwycięzca pchnięcia kulą): - Nie byłem zaskoczony moim wynikiem (21,37), choć to dopiero początek sezonu. Rezultat nie jest jeszcze na takim poziomie jaki chciałbym prezentować. Najważniejsze, że udało się z powodzeniem rywalizować między innymi z Tomaszem Majewskim.

Paweł Wojciechowski (ostatni w skoku o tyczce): - Starałem się, by przed bydgoską publicznością wypaść jak najlepiej. Prawdę mówiąc brakuje mi trochę mocy, bo po ostatnim mityngu nie miałem wiele czasu na trening. Dziś ostatni skok był w miarę dobry, ale początek wyglądał miernie. Trudno było mi się rozgrzać. Chciałbym pokazać się z dobrej strony na następnych zawodach w Doniecku.

Wyniki X lekkoatletycznego mityngu Pedro's Cup Bydgoszcz 2014

skok o tyczce mężczyzn: 

1. Renaud Lavillenie (Francja)           6,08 drugi wynik w historii

2. Robert Sobera (AZS AWF Wrocław)       5,75

3. Piotr Lisek (OSOT Szczecin)           5,68

4. Thiago Braz da Silva (Brazylia)       5,68

5. Przemysław Czerwiński (OSOT Szczecin) 5,60

6. Augusto de Oliveira (Brazylia)        5,50

7. Alhaji Jeng (Szwecja)                 5,50

8. Łukasz Michalski (SL WKS Zawisza Bydgoszcz)     5,50

9. Paweł Wojciechowski (SL WKS Zawisza Bydgoszcz)  5,40

pchnięcie kulą mężczyzn:

1. Ryan Whiting (USA)                          21,37

2. Tomasz Majewski (AZS AWF Warszawa)          20,36

3. Tomas Stanek (Czechy)                       20,12

4. Georgi Iwanow (Bułgaria)                    19,73

5. Maksym Sidorow (Rosja)                      19,29

6. Jakub Szyszkowski (WKS Śląsk Wrocław)       19,16

7. Rafał Kownatke (LKS Ziemi Puckiej Puck)     18,97

8. Paweł Łyżyn (Białoruś)                      18,84

skok wzwyż kobiet:

1. Ruth Beitia (Hiszpania)                      1,97

2. Justyna Kasprzycka (AZS AWF Wrocław)         1,94

3. Kamila Lićwinko (KS Podlasie Białystok)      1,94

4. Nadieżda Dusanowa (Uzbekistan)               1,90

5. Urszula Domel (AZS AWF Wrocław)              1,85

6. Oksana Okuniewa (Ukraina)                    1,85

 . Oksana Krasnokucka (Rosja)                   1,85

8. Agnieszka Borowska (LKS Zantyr Sztum)        1,80

skok w dal kobiet:

1. Teresa Dobija (AZS Łódź)                     6,68

2. Wolha Sudariewa (Białoruś)                   6,50

3. Jekaterina Lewicka (Rosja)                   6,37

4. Anna Jagaciak (MKS Juvenia Puszczykowo)      6,33

5. Karolina Zawiła (KS AZS AWF Kraków)          6,14

6. Jessica Carolina Dos Reis (Brazylia)         6,10

7. Jana Koresova (Czechy)                       6,00

8. Karolina Kucharczyk (MUKS Kadet Rawicz)      5,56

9. Sabina Stenka  (KMKL Sztorm Kołobrzeg)       4,71

10. Olena Rozdobudko (Ukraina)                  4,38

halowe mistrzostwa Polski w rzucie ciężarkiem:

mężczyźni

1. Paweł Fajdek (KS Agros Zamość)              23,22 (rekord kraju)

2. Wojciech Nowicki (KS Podlasie Białystok)    22,72

3. Szymon Ziółkowski (OŚ AZS Poznań)           21,10

4. Norbert Rauhut (RKS Skra Warszawa)          19,77

kobiety

1. Anita Włodarczyk (RKS Skra Warszawa)        20,09

2. Joanna Fiodorow (OŚ AZS Poznań)             19,21

3. Magdalena Szewa (SL WKS Zawisza Bydgoszcz)  17,60

4. Malwina Kopron (OŚ AZS Poznań)              17,04

Dowiedz się więcej na temat: Renaud Lavillenie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama