Reklama

Reklama

Anita Włodarczyk nominowana do tytułu lekkoatletki roku

Anita Włodarczyk lekkoatletką roku na świecie? Rekordzistka świata i mistrzyni Europy w rzucie młotem jako jedyna reprezentantka Polski została nominowana przez IAAF do tytułu najlepszej lekkoatletki sezonu.

Zwycięzcy ogłoszeni zostaną 21 listopada na uroczystej gali w Monako.

Przed rokiem wygrali przedstawiciele sprintów Jamajczycy Usain Bolt i Shelly-Ann Fraser-Pryce. Oboje teraz nie znaleźli się  wśród wyróżnionych.

Włodarczyk w tym sezonie sięgnęła po złoty medal mistrzostw Europy, poprawiła wynikiem 79,58 m rekord świata i nie przegrała ani jednych zawodów. Największymi jej konkurentkami powinny być inne złote medalistki czempionatu Starego Kontynentu - holenderska sprinterka Dafne Schippers, dyskobolka z Chorwacji Sandra Perkovic i czeska oszczepniczka Barbora Spotakova.

Reklama

Wśród mężczyzn największe szanse wydaje się mieć francuski tyczkarz Renaud Lavillenie, który w lutym w Doniecku wynikiem 6,16 m pobił 20-letni rekord globu należący do Siergieja Bubki. Jego konkurentami są m.in. skoczkowie wzwyż Ukrainiec Bohdan Bondarenko i Katarczyk Mutaz Essa Barshim.

Dzięsiątki najlepszych kobiet i mężczyzn zostały wybrane przez międzynarodowy panel ekspertów. Do 16 października członkowie World Atheltics Family, w której skład wchodzą m.in. dziennikarze, działacze i ambasadorowie IAAF, organizatorzy mityngów, krajowe federacje oraz zawodnicy, mogą oddać swoje głosy. Każdy może wybrać po trzech najlepszych lekkoatletów i lekkoatletki.

Trójka najlepszych kobiet i mężczyzn zaproszona zostanie na galę, na której będą ogłoszone oficjalne wyniki. Zwycięzcę wybierze specjalna komisja IAAF.

Nominowani na lekkoatletów roku (w kolejności alfabetycznej):

kobiety

Valerie Adams (Nowa Zelandia)

Genzebe Dibaba (Etiopia)

Dawn Harper Nelson (USA)

Caterine Ibarguen (Kolumbia)

Francena McCorory (USA)

Sandra Perkovic (Chorwacja)

Dafne Schippers (Holandia)

Kaliese Spencer (Jamajka)

Barbora Spotakova (Czechy)

Anita Włodarczyk (Polska)

mężczyźni

Nigel Amos (Botswana)

Mutaz Essa Barshim (Katar)

Jairus Kipchoge Birech (Kenia)

Bogdan Bondarenko (Ukraina)

Yohann Diniz (Francja)

Justin Gatlin (USA)

Robert Harting (Niemcy)

Dennis Kipruto Kimetto (Kenia)

Renaud Lavillenie (Francja)

LaShawn Merritt (USA)

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje