Reklama

Reklama

Anita Włodarczyk nie zdobędzie tytułu lekkoatletki roku

Anita Włodarczyk pobiła rekord świata w rzucie młotem, obroniła mistrzostwo Europy i nie przegrała ani jednych zawodów, a mimo tego nie znalazła się w trójce finalistek nominowanych przez IAAF do tytułu najlepszej lekkoatletki roku.

Zwycięzcy ogłoszeni zostaną 21 listopada na uroczystej gali w Monako.

Reklama

Włodarczyk w tym sezonie sięgnęła po złoty medal mistrzostw Europy i poprawiła wynikiem 79,58 m rekord świata.

Na liście IAAF zmniejszonej do trzech nazwisk znalazły się holenderska sprinterka, mistrzyni Europy Dafne Schippers, pochodząca z Nowej Zelandii kulomiotka Valerie Adams i etiopska biegaczka Genzebe Dibaba.

Wśród mężczyzn do wyróżnienia kandydują francuski tyczkarz Renaud Lavillenie, który w lutym w Doniecku wynikiem 6,16 m pobił 20-letni rekord globu należący do Siergieja Bubki, Kenijczyk Dennis Kipruto Kimetto, jedyny na świecie, który przebiegł maraton w czasie poniżej dwóch godzin i trzech minut oraz skoczek wzwyż z Kataru Mutaz Essa Barshim.

Z listy wypadł m.in. Amerykanin Justin Gatlin. 32-letni Amerykanin, mistrz świata z 2005 roku na 100 m, w latach 2006-2010 pauzował z powodu kary za doping. To właśnie z powodu umieszczenia go na liście nominowanych mistrz olimpijski i trzykrotny mistrz świata w rzucie dyskiem Niemiec Robert Harting zrzekł się nominacji do tytułu lekkoatlety roku.

Dziesiątki najlepszych kobiet i mężczyzn zostały wybrane przez międzynarodowy panel ekspertów. Do 16 października członkowie World Athletics Family, w której skład wchodzą m.in. dziennikarze, działacze i ambasadorowie IAAF, organizatorzy mityngów, krajowe federacje oraz zawodnicy, mogli oddawać swoje głosy. Każdy wybierał po trzech najlepszych lekkoatletów i lekkoatletki.

Teraz trójki najlepszych kobiet i mężczyzn zostaną zaproszone na galę, na której będą ogłoszone oficjalne wyniki. Zwycięzcę wybierze specjalna komisja IAAF.

Przed rokiem plebiscyt wygrali sprinterzy - Jamajczyk Usain Bolt i jego rodaczka Shelly-Ann Fraser-Pryce.

Nominowani do tytułu lekkoatletów roku:

mężczyźni

Mutaz Essa Barshim (Katar)

Dennis Kipruto Kimetto (Kenia)

Renaud Lavillenie (Francja)

kobiety 

Valerie Adams (Nowa Zelandia)

Genzebe Dibaba (Etiopia)

Dafne Schippers (Holandia)

Dowiedz się więcej na temat: Anita Włodarczyk | lekkoatletyka | IAAF

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama