Reklama

Reklama

14. Poznań Maraton: wystartuje ponad siedem tysięcy biegaczy

Ponad siedem i pół tysiąca osób zapisało się do 14. Poznań Maratonu, który odbędzie się 13 października. Organizatorzy cieszą, że po raz kolejny pobity zostanie rekord frekwencji. Główną nagrodą jest samochód, który może zdobyć każdy z uczestników.

Ponad siedem i pół tysiąca osób zapisało się do 14. Poznań Maratonu, który odbędzie się 13 października. Organizatorzy cieszą, że po raz kolejny pobity zostanie rekord frekwencji. Główną nagrodą jest samochód, który może zdobyć każdy z uczestników.

W 2000 roku podczas pierwszej edycji poznańskiej imprezy udział wzięło zaledwie 800 zawodników. Przed rokiem zawody ukończyło blisko pięć i pół tysiąca biegaczy. Na nieco ponad tydzień przed startem do maratonu zgłosiło 7 524 osób.

- Frekwencja jest naprawdę budująca. A co dla nas bardzo ważne - z każdym rokiem zwiększa się odsetek kobiet uczestniczących w naszym maratonie. W pierwszych latach było to zaledwie pięć procent, teraz jest to ok. 13 proc. W dużych maratonach startuje nawet 30-40 procent kobiet i nie ukrywam, że my też będziemy do tego dążyć - powiedział na konferencji prasowej dyrektor 14. Poznań Maraton Maciej Mielęcki.

Jak dodał, w tegorocznej edycji wystąpi 106 biegaczy, którzy ukończyli wszystkie dotychczasowe maratony w Poznaniu.

Podobnie jak przed rokiem biegacze będą mieli do pokonania jedną pętlę; start wyznaczono na ulicy Grunwaldzkiej, metę - na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

- Ubiegłoroczna trasa zdała egzamin, tak wynika z opinii samych uczestników. Chwalili, że w końcu w Poznaniu biega się po jednej pętli. Miasto jest jednak organizmem żywym, są remonty i musieliśmy dokonać małych korekt - wyjaśnił Mielęcki.

Organizatorzy przyjmują jeszcze zapisy, ale dysponują już bardzo ograniczoną liczbą numerów startowych. - Zrobiliśmy pewien ukłon dla uczestników warszawskiego maratonu, którzy tak naprawdę dopiero po jego ukończeniu mogą stwierdzić, czy są w stanie wziąć udział w kolejnym - zaznaczył Mielęcki.

Tradycyjnie już na maratończyków czeka główna nagroda - samochód marki volvo, który zostanie wylosowany spośród wszystkich biegaczy, którzy ukończą trasę poniżej sześciu godzin. Inną atrakcyjna nagrodą jest wyjazd na maraton do Paryża. Na najlepszych zawodników czekają premie finansowe (10 tysięcy złotych dla zwycięzców w kategorii mężczyzn i kobiet), a pula wszystkich nagród wynosi 260 tysięcy zł.

W ubiegłym roku na trasie poznańskiego maratonu doszło do tragicznego zdarzenia - na 14. kilometrze trasy 35-letni mężczyzna upadł i zmarł na miejscu. Organizatorzy zawodów chcą uczulić uczestników biegu, aby zadbali o swoje zdrowie, dlatego przed startem wszyscy będą mogli bezpłatnie przejść badania EKG

Nie zabraknie imprez okolicznościowych. W dniach 11-13 października odbędą się targi Poznań Sport Fair z udziałem ok. 40 wystawców sprzętu sportowego i odżywek.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL