Reklama

Reklama

13. Cracovia Maraton - raj dla biegaczy, piekło dla kierowców

​Rekord frekwencji - 8 tysięcy biegaczy i najpiękniejsza trasa w historii - tak ma wyglądać 13. edycja Cracovia Maratonu, który wystartuje w niedzielę o godz. 8:58 z Rynku Głównego. Organizatorzy apelują do kierowców o wyrozumiałość. W maratonie nie zabraknie przedstawicieli INTERIA.PL Runners Teamu!

Krakowski maraton jest najbardziej międzynarodowym w kraju, jest także najbardziej przyjazny dla niepełnosprawnych. W tym roku maratończyków na wózkach, czy z inną niesprawnością (np. niedowidzących i niewidomych) będzie ponad setka. Właśnie oni wystartują o godz. 8:58. Reszta maratończyków ruszy o godz. 9.

Maraton wraca do korzeni. Jego pierwsze edycje miały start i metę na płycie Rynku Gł., później bieg został wyprowadzony na Błonia. Teraz wraca na Rynek. Dyrektor Krzysztof Kowal nie ukrywa, że organizatorzy mieli dużą łamigłówkę z pomieszczeniem wszystkiego na Rynku. To jeden z największych placów średniowiecznej Europy, ale co innego zmieścić 700 biegaczy, jak to miało miejsce w początkowych edycjach, a co innego liczbę dziesięciokrotnie większą, jak to będzie tym razem.

Reklama

- Na tyle sprawnie to poukładaliśmy, że się udało. U wylotu ulicy Szewskiej będą namioty z jedzeniem, przy placu Szczepańskim stanowiska masażu, nie brakło też miejsca na depozyty. Każdego, kto będzie musiał odczekać trochę w kolejce po swoje rzeczy, czy do masażu, proszę o cierpliwość - apeluje Krzysztof Kowal.

Cierpliwość będą musieli wykazać także kierowcy, którzy w niedzielę najlepiej powinni omijać śródmieście Krakowa. Utrudnienia w ruchu dotkną także krakowskie Błonia. Biegnąca wzdłuż nich Al. 3-go Maja zostanie zamknięta już w piątek wieczorem.

Największym problemem dla pojazdów będzie wyłączenie z ruchu Alei Krasińskiego i Mickiewicza, a więc głównych traktów wiodących przez miasto z południa na północ. Przejazd alejami będzie niemożliwy w najbliższą niedzielę, w godzinach 8-14:30.

O tej samej porze nie skręcicie także w lewo, jadąc od południa (np. z Zakopanego) na Rondzie Matecznego. Prowadzącą do niego ul. Konopnickiej pobiegną maratończycy, a kilkaset metrów przed samym rondem będą mieli nawrotkę.

Utrudnienia dotkną też sporych części dzielnicy Podgórze - biegacze pobiegną ul. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, a na Dekerta będą mieli kolejną nawrotkę, później pomkną koło Krakowskiej Szkoły Wyższej  i dalej - Mostem Kotlarskim na drugą stronę Wisły. Zatem o sprawnym przejeździe tym mostem łączącym stary Kraków z Podgórzem, możecie również zapomnieć.

Samochodami omijajcie także ścisłe centrum podwawelskiego grodu, gdyż będzie ono również we władaniu maratończyków. Trasa maratonu z Rynku wiedzie wzdłuż Grodzkiej, Idziego, Podzamcza, Powiśle i Zwierzyniecką na Aleje Trzech Wieszczów (tylko Al. Słowackiego nie "uczestniczy" w maratonie).

Miasto przygotowało specjalne tramwaje, które w niedzielę od godz. 8 do 14 będą łączyły Cichy Kącik z ul. Kamienną (okolice Nowego Kleparza i Dworca Głównego).

- Może nie jesteśmy największym w kraju maratonem, ale na pewno najpiękniejszym. Z prostego względu - żaden inny nie wiedzie po tak pięknym mieście, jakim jest Kraków. Tegoroczna trasa pokaże wszystkie jego uroki - zachwala dyrektor Kowal.

Zaledwie na osiem dni przed startem organizatorzy postanowili poważnie zmodyfikować trasę. Zazwyczaj łączyła ona Kraków z najnowszą dzielnicą - Nową Hutą, w której jednak trwają remonty, więc Huta wypadła z tegorocznego biegu. Pierwotnie maratończycy mieli biec aż do Rybitw, ostatecznie jednak pokonają dwie pętle po 21 km. W efekcie, biec będą po ścisłym centrum Krakowa, jego śródmieściu, a także po okolicach starego Podgórza.

- Po konsultacjach z biegaczami postanowiliśmy zrezygnować z trasy wiodącej na Rybitwy, gdyż bieganie w szczerym polu, w nie za ciekawym otoczeniu jest trochę bez sensu. A dla nas zabezpieczenie takiej trasy byłoby dwukrotnie droższe - argumentuje Kowal.

Jeśli już jesteśmy przy pieniądzach - budżet tegorocznego maratonu zamyka się w kwocie 1,2 mln zł. Do tego dochodzą wymiany w barterze i udział spółek miejskich w organizacji.

- Z budżetu miejskiego nic nie czerpiemy. Dzięki wsparciu sponsora generalnego (PKO BP) i wpływom z wpisowych, impreza finansuje się sama - cieszy się Kowal.

Dyrektor maratonu zapewnia też, że tym razem nie będzie takich wpadek, jak rok temu, gdy firma organizująca trasę nie oznakowała poszczególnych kilometrów. Tym razem zajął się tym zadaniem najstarszy krakowski klub biegowy KKB Dystans. - Robią to biegacze, więc znają się na rzeczy - podkreśla Krzysztof Kowal.

Kraków - w odróżnieniu od innych dużych polskich maratonów - rezygnuje z opłacania startu elity. Jeśli pojawią się Afrykanie, to tylko tacy, których start opłacą menedżerowie, polujący na zgarnięcie głównej nagrody za zwycięstwo - 20 tys. zł zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn.

Drugie miejsce wyceniane jest na 15 tys. zł, trzecie - 10 tys. zł, czwarte - 8 tys. zł, piąte - 6 tys. zł, a szóste - 4 tys. zł.

Jeśli zwycięzca pobije rekord Cracovia Maratonu (2:11,26 dla mężczyzn i 2:28,14 dla kobiet), otrzyma dodatkowo 10 tys. zł. Na obecnej trasie złożonej z dwóch pętli, pełnej ostrych nawrotów i podbiegów pod mosty uzyskanie rekordowego wyniku będzie graniczyło z cudem.

Cracovia Maraton jest kierowany dla amatorów i biegaczy, którzy uprawiają coraz bardziej popularną turystykę maratońską. Z myślą o tej najszerszej grupie biegaczy, którzy uprawiają ten sport dla zdrowia, organizatorzy przygotowali najcenniejszą nagrodę rzeczową. Samochód Renault Captur Energy TCe, wart 60 tys. zł, zostanie rozlosowany wśród tych, którzy dotrą do mety maratonu.

W ramach weekendu z 13. Cracovia Maratonem odbędzie się sporo imprez biegowych. Już w piątek, o godz. 21 z krakowskich Błoń (deptak przy al. 3 Maja) ruszy bieg nocny na 10 km.

Sobota, to Krakowskie Spotkania Biegowe, a imprezą dnia będzie Bieg o Puchar Radia RMF FM - start na Błoniach o godz. 12:30. Dystans nikogo nie powinien przestraszyć - 4470 metrów.

Dla zwycięzców wśród kobiet i mężczyzn czekają nagrody pieniężne - po 5 tys. zł.

Szczegóły znajdziesz tu!

W 13. Cracovia Maratonie, jak zwykle, nie zabraknie przedstawicieli INTERIA.PL Runners Teamu. Będziemy trzymać kciuki za wszystkich biegaczy, ale szczególnie za: Ewelinę Karpińską-Morek, Michała Morka i Przemysława Herdzinę! 

Autor: Michał Białoński

Trasa Cracovia Maratonu, czyli tu tylko kibicujesz, a nie jedziesz samochodem:

Start: Rynek Główny (na wysokości ul. Siennej)

1. Grodzka

2. Idziego

3. Podzamcze

4. Powiśle

5. Zwierzyniecka

6. Al. Krasińskiego

7. Al. Mickiewicza

8. Nawrotka przejściem dla pieszych przed ul. Czarnowiejską

9. Al. Mickiewicza

10. Reymonta (nawrotka przy parkingu TS Wisła)

11. Al. Mickiewicza

12. Al. 3-go Maja (ulicą, nawrotka przy Piastowskiej)

13. Deptak przy Al. 3 Maja

14. Deptak przy Al. Focha (nawrotka na ulicę przy ul. Na Błoniach)

15. Al. Focha

16. Al. Krasińskiego

17. Konopnickiej (do Ronda im. Matecznego - nawrót)

18. Konopnickiej

19. Ludwinowska

20. Rollego

21. Przy Moście

22. Staromostowa

23. Brodzińskiego

24. Nadwiślańska

25. Solna

26. Zabłocie

27. Herlinga-Grudzińskiego

28. Nawrotka na Dekerta

29. Herlinga-Grudzińskiego

30. Most Kotlarski - ślimak w prawo

31. Przejście na Bulwary Wiślane za mostem

32. Bulwar Kurlandzki

33. Bulwar Czerwieński

34. Centrum Obsługi Ruchu Turystcznego

35. Podzamcze

36. Powiśle

37. Zwierzyniecka

38. Al. Krasińskiego

39. Al. Mickiewicza

40. Nawrotka przejściem dla pieszych przed ul. Czarnowiejską

41. Al. Mickiewicza

42. Reymonta (nawrotka przy parkingu TS Wisła)

43. Al. Mickiewicza

44. Al. 3 Maja (ulicą, nawrotka przy Piastowskiej)

45. Deptak przy Al. 3 Maja

46. Deptak przy Al. Focha (nawrotka na ulicę przy ul. Na Błoniach)

47. Al. Focha

48. Al. Krasińskiego

49. Konopnickiej (do Ronda im. Matecznego - nawrót)

50. Konopnickiej

51. Ludwinowska

52. Rollego

53. Przy Moście

54. Staromostowa

55. Brodzińskiego

56. Nadwiślańska

57. Solna

58. Zabłocie

59. Herlinga-Grudzińskiego

60. Nawrotka na Dekerta

61. Herlinga-Grudzińskiego

62. Most Kotlarski - ślimak w prawo

63. Przejście na Bulwary Wiślane za mostem

64. Bulwar Kurlandzki

65. Bulwar Czerwieński

66. Centrum Obsługi Ruchu Turystcznego

67. Podzamcze

68. Św. Idziego

69. Grodzka

Meta: Rynek Główny (na wysokości ul. Siennej)


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje