ME koszykarzy - Rosjanie kompletnie zawiedli

Broniąca tytułu Hiszpania rozgromiła w Celje Polskę 89:53 w meczu 4. kolejki grupy C mistrzostw Europy koszykarzy. W ostatnim spotkaniu tej grupy Słowenia przegrała po dogrywce z Chorwacją 74:76. W poniedziałek gospodarze zmierzą się z Polakami.

Dogrywki potrzebne były jeszcze w spotkaniach Litwy z Czarnogórą i Rosji z Finlandią. Litwa pokonała ostatecznie Czarnogórę 77:70,  wygrywając dogrywkę 14:7. Jonas Valanciunas miał double-double - 12 pkt i 10 zbiórek.

Rosja przegrała po dwóch dogrywkach z Finlandią 86:83 i straciła szanse na awans do drugiej rundy. Finowie są w drugiej rundzie. Była to czwarta porażka "Sbornej" w grupie D. Dwa lata temu Rosjanie zdobyli brąz na Litwie. Finowie cieszyli się z trzeciego zwycięstwa w Koprze. W meczu na szczycie tej grupy, między dwoma niepokonanymi zespołami,  Włochy pokonały Grecję 81:72. Obydwie drużyny są już jednak w drugiej rundzie, razem z Finlandią.

Odpadnięcie z dalszej walki Rosji i wicemistrza świata Turcji to największe niespodzianki.

W drugim meczu grupy C Czesi rozgromili niespodziewanie Gruzinów 95:79. Do sukcesu poprowadzili koszykarz Washington Wizards Jan Vesely, który miał double-double - 27 pkt i 10 zbiórek oraz gracz Sewilli Tomas Satoransky - 20 pkt, sześć zbiórek i siedem asyst.

Trzeciej przegranej doznała Macedonia, czwarta ekipa ME w 2011 roku, którą prowadzi obecnie były szkoleniowiec Polski Słoweniec Ales Pipan. Macedończycy ulegli w grupie B Bośniakom 54:62.

Wszystkie niedzielne spotkania w czterech miastach Słowenii są poprzedzone minutą ciszy dla uczczenia pamięci trenera oraz głównego menadżera zespołu Euroligi koszykarek Uni Gyor, którzy zginęli w sobotę w wypadku drogowym. Autokar wiozący koszykarki na mecz w Sopronie zderzył się czołowo z innym pojazdem i wpadł do rowu. Oprócz dwóch ofiar śmiertelnych rannych zostało 16 osób, w tym osiem ciężko.